OPTIMALIZÁCIA KAPITÁLOVEJ SKLADBY INVESTÍCIE

Size: px
Start display at page:

Download "OPTIMALIZÁCIA KAPITÁLOVEJ SKLADBY INVESTÍCIE"

Transcription

1 NATIONAL AND REGIONAL ECONOMICS VIII OPTIMALIZÁCIA KAPITÁLOVEJ SKLADBY INVESTÍCIE Ing. Radoslav BLAHOVEC Technická univerzita v Košiciach Ekonomická fakulta Katedra regionálnych vied a manažmentu Radoslav.Blahovec@tuke.sk Abstrakt Článok obsahuje návrh modelu určeného pre výpočet optimálnej kapitálovej skladby portfólia. Prostredníctvom miešania lacnejšieho cudzieho kapitálu a drahšieho vlastného kapitálu dochádza k priemerovaniu nákladov na celkový kapitál. Model optimalizácie dokazuje, že v prípade naplnenia očakávanej výnosnosti portfólia je výnos z vlastného kapitálu väčší ako je očakávaná výnosnosť portfólia. Je to dôsledok prisvojovania si výnosov z cudzieho kapitálu, ktoré investorovi zostanú po zaplatení úrokov z tohto cudzieho kapitálu. Celý model je určený pre investorov s pasívnou investičnou stratégiou, ktorí zostavujú svoje portfólio na dobu určitú. Riziko takto realizovanej investície spočíva v potenciálnych stratách, ktoré môžu nastať v prípade poklesu hodnoty celého portfólia. Preto obsahuje model vzorec na výpočet stop-loss hranice, ktorá zabezpečí, že investor bude mať po odpredaji portfólia dostatok finančných prostriedkov na uhradenie svojich záväzkov voči iným poskytovateľom kapitálu. Kľúčové slová: portfólio, kapitál, optimalizácia, model 1 ÚVOD Problematika optimalizácie kapitálovej štruktúry portfólia je úzko spojená s existenciou vlastného a cudzieho kapitálu. Vlastný kapitál predstavuje vlastné finančné prostriedky investora, ktoré vkladá do investície. Cudzí kapitál predstavuje vypožičané finančné prostriedky z externých zdrojov. Optimalizácia kapitálovej štruktúry predstavuje hľadanie optimálneho množstva vlastného a cudzieho kapitálu v portfóliu s ohľadom na ich cenu. Investor s pasívnou investičnou stratégiou sa rozhoduje investovať svoje finančné prostriedky do pripraveného portfólia s cieľom dosiahnuť dlhodobý a pravidelný výnos. V prípade investície vlastného kapitálu predstavuje skutočná výnosnosť

2 OPTIMALIZÁCIA KAPITÁLOVEJ SKLADBY INVESTÍCIE portfólia aj skutočnú výnosnosť vlastného kapitálu. Investovaním vlastného a cudzieho kapitálu s využitím pákového efektu je možné dosiahnuť vyššie zhodnotenie vlastného kapitálu ako je skutočná výnosnosť celého portfólia. Tento fakt je dôsledok prisvojovania si nad-výnosov z cudzieho kapitálu. Využívaním cudzieho kapitálu v investovaní sa investor vystavuje riziku, že v prípade nepriaznivého vývoja na kapitálovom trhu nebude schopný splatiť svoje záväzky. Preto autor článku definoval výpočet stop-loss hranice, ktorá informuje investora o maximálnom prijateľnom poklese hodnoty portfólia. 2 DOTERAJŠIE SKÚMANIE Autorom modernej teórie portfólia je Harry Markowitz, ktorý predpokladal existenciu finančných prostriedkov, ktoré je investor ochotný investovať na jedno časové obdobie. Definoval výpočet očakávanej výnosnosti portfólia a rizika portfólia s ohľadom na kovarianciu aktív v portfóliu. Vo svojej práci neuvažoval s možnosťou vypožičania cudzích finančných prostriedkov.[1, s.30] Teóriu Harryho Markowitza rozšíril James Tobin. Umožnil investorovi vypožičanie bezrizikového aktíva, ktoré je možné neobmedzene zaradiť do portfólia. Teória pozná viacero tobinových modelov ktoré sa odlišujú tým, že investor si môže bezrizikové aktívum len vypožičať alebo ho zapožičať. Prípadne zároveň vypožičať a zapožičať bezrizikové aktívum za rovnakú alebo rozdielnu úrokovú sadzbu.[2, s ] Pre stanovenie optimálnej kapitálovej štruktúry bolo definovaných viacero teórií ako klasická teória kapitálovej štruktúry, tradičný prístup krivka U, Modigliani- Miller model, kompromisná teória a iné, ktoré sa ale orientujú na určenie kapitálovej štruktúry podniku. Základom pre optimalizačný model opísaný v tomto článku je existencia a využitie pákového efektu, ktorý umožňuje kombináciou vlastného a cudzieho kapitálu dosiahnuť zvýšenie vlastných výnosov.[3] 3 CENA KAPITÁLU Definovanie ceny vlastného kapitálu Cenu vlastného kapitálu možno odvodiť v prostredí podniku z hodnoty dividend pri akciových spoločnostiach prípadne z podielu na zisku v prípade s.r.o.. Ak sa jedná o investície na kapitálovom trhu je vhodnejšie použiť na ocenenie vlastného kapitálu metódy CAPM (capital asset pricing model), SML (security market line), CML (capital market line), prípadne viacfaktorové modely APT (arbitrage pricing theory). Autorom CAPM modelu je Harry Markowitz, ktorý je aj autorom modernej teórie portfólia.

3 NATIONAL AND REGIONAL ECONOMICS VIII Moderná teória portfólia slúži investorom s dlhodobou a pasívnou investičnou stratégiou ako návod na výpočet očakávanej výnosnosti portfólia a celkového rizika portfólia.[1, s ] SML slúži na grafické znázornenie výsledkov CAPM. Tvorí ju faktor β, ktorý predstavuje riziko a leží na osi x. Na osi y sa zakresľuje výnos. Ak je faktor β = 0 potom hovoríme o bezrizikovom aktíve. CML predstavuje kombináciu trhového portfólia s bezrizikovým aktívom.[4] Navrhnutá optimalizácia umožňuje investorovi dosiahnuť vyššie zhodnotenie vlastného kapitálu ako je očakávaná výnosnosť portfólia. Investor si volí svoju požadovanú výnosnosť vlastného kapitálu (i PVVK ) s ohľadom na jeho očakávania, podstúpené riziko a alternatívne investície. Definovanie ceny cudzieho kapitálu Cena cudzieho kapitálu je závislá od úrokovej miery, za ktorú je cudzí kapitál vypožičaný a poplatkov spojených s jeho obstaraním. Na cenu cudzieho kapitálu vplýva menové, úrokové riziko a faktor času. V prípade úverovej zmluvy alebo inej pôžičky je cena kapitálu daná zmluvne dohodnutými podmienkami. Cena vlastného a cudzieho kapitálu je rozdielna. Vlastný kapitál je drahší ako cudzí kapitál a to v dôsledku vplyvu nižšej úrokovej miery oproti požadovanej výnosnosti vlastného kapitálu a v dôsledku existencie daňového štítu.[5] daňový štít = i ck d (1) kde, i ck = náklady na cudzí kapitál d = daňová sadzba Definovanie ceny celkového kapitálu Kombináciou drahšieho vlastného a lacnejšieho cudzieho kapitálu je možné využívať existenciu pákového efektu, ktorý umožňuje priemerovať celkové náklady na kapitál. Na výpočet celkových nákladov použijeme ukazovateľ wacc = weighted average cost of capital. Wacc predstavuje vážený aritmetický priemer množstva vlastného a cudzieho kapitálu s príslušnou cenou.[6] VK wacc = i vk + i VK+CK ck (1 d) CK VK+CK (2)

4 OPTIMALIZÁCIA KAPITÁLOVEJ SKLADBY INVESTÍCIE kde, i ck = náklady na cudzí kapitál i vk = náklady na vlastný kapitál VK = množstvo vlastného kapitálu CK = množstvo cudzieho kapitálu d = daňová sadzba Predmetom optimalizácie prostredníctvom programu MS Office Excel 2007 a jeho funkcie riešiteľ (solver) je upravený vzorec na výpočet wacc, ktorý nezohľadňuje daňový štít. VK wacc = i vk + i VK+CK ck CK VK+CK (3) 4 INVESTIČNÁ STRATÉGIA Navrhnutý model na optimalizáciu kapitálovej štruktúry investície je vhodný pre investora s pasívnou investičnou stratégiou. Pasívna investičná stratégia sa orientuje na zostavovanie dlhodobých investičných portfólia, ktorých účelom je dosahovať porovnateľné výnosy ako dosahuje akceptovaný benchmark pre daný kapitálový trh. Pasívny investor nezasahuje do zloženia portfólia tak často ako aktívny investor, preto sú jeho variabilné náklady na poplatky nižšie. Pozná investičný horizont investície, ktorú sa rozhodol realizovať. Z investície vystupuje v prípade, ak dosiahlo portfólio ním akceptovanú výnosnosť alebo bola prerušená stop-loss hranica. Na začiatku investície nakúpi aktíva za dostupný celkový kapitál a pri vystúpení z pozície predá všetky aktíva z portfólia.[7, s ] Rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou aktív predstavuje zisk, ak je tento rozdiel kladný a stratu, ak je tento rozdiel záporný. V prípade investovania cudzieho kapitálu pozná investor jeho cenu. V čase splatnosti cudzieho kapitálu musí investor vrátiť sumu rovnú istine a úrokov. Ak dôjde k prerazeniu stop-loss hranice investor musí odpredať svoje portfólio. Ak tak neurobí vystavuje sa riziku, že nebude mať dostatok finančných prostriedkov na zaplatenie svojich záväzkov. Investor môže nastaviť stop-loss hranicu s rôznou citlivosťou. Môže akceptovať stratu celého svojho vlastného kapitálu, alebo len jeho časti.[8] Každé portfólio je popísané dvoma investičnými parametrami a to očakávanou výnosnosťou portfólia E(R p ) a rizikom.

5 NATIONAL AND REGIONAL ECONOMICS VIII E(R) p = n i=1 X i R i (4) kde, R i = očakávaná miera výnosnosti i-tej investície X i = váha i-teho aktíva Na vyjadrenie rizika portfólia sa v investičnej teórii používa rozptyl výnosov, ktorého odmocnením dostaneme smerodajnú odchýlku výnosov. Viaczložkové portfólio je reprezentované viacerými investičnými aktívami a preto je nutné pri výpočte rizika portfólia zohľadniť aj vzájomnú závislosť medzi výnosmi jednotlivých aktív. Harry Markowitz odvodil pre výpočet rizika portfólia vzorec, ktorý zohľadňuje váhy aktív v portfóliu a ich vzájomné kovariančné koeficienty.[9, 219] σ port = n n i=1 j =1 w i w j σ ij (5) kde, σ port = smerodajná odchýlka portfólia w i = váha i-teho aktíva v portfóliu w j = váha j-teho aktíva v portfóliu σ ij = kovariančný koeficient medzi výnosmi i-teho a j-teho investičného aktíva 5 PODMIENKY OPTIMALIZÁCIE Model optimalizácie musí spĺňať tri podmienky: I.) Očakávaná výnosnosť portfólia = wacc II.) Očakávaná výnosnosť portfólia je z intervalu < i ck, i PVVK ) III.) Platí i PVVK > i ck Očakávaná výnosnosť portfólia predstavuje odhad budúcej výnosnosti portfólia na základe historických výnosov jednotlivých aktív v portfóliu a ich váh v portfóliu. V popisovanom optimalizačnom modeli predstavuje daná podmienka hlavnú optimalizačnú podmienku, voči ktorej sa optimalizuje množstvo cudzieho kapitálu v portfóliu.

6 OPTIMALIZÁCIA KAPITÁLOVEJ SKLADBY INVESTÍCIE Ak optimalizované portfólio dosiahne zhodnotenie na úrovni očakávanej výnosnosti portfólia, potom dosiahne vlastný kapitál požadovanú výnosnosť a investor dokáže splatiť všetky svoje záväzky. Pri odpredaji portfólia môže byť skutočná výnosnosť portfólia väčšia ako očakávaná výnosnosť, rovná očakávanej výnosnosti alebo nižšia ako očakávaná výnosnosť. V prípade skutočnej výnosnosti väčšej ako bola očakávaná výnosnosť portfólia má investor istotu, že po odpredaji aktív bude mať dostatok finančných prostriedkov na splatenie svojich záväzkov a dosiahne vyššiu ako požadovanú výnosnosť vlastného kapitálu. V prípade rovnosti skutočnej a očakávanej výnosnosti portfólia dosiahne požadovanú výnosnosť vlastného kapitálu a dokáže splatiť všetky svoje záväzky. Ak dosiahne portfólio skutočnú výnosnosť nižšiu ako je očakávaná výnosnosť dochádza postupne ku poklesu výnosov z vlastného kapitálu a keď pokles prekoná aj cenu cudzieho kapitálu, potom klesá schopnosť investora splatiť svoje záväzky z vlastníctva cudzieho kapitálu. Druhá a zároveň tretia podmienka zabezpečujú, v prípade priaznivého vývoja výnosnosti portfólia, existenciu nad-výnosov, ktoré si následne privlastňuje investor a zvyšuje tak výnosnosť vlastného kapitálu. Na základe týchto troch podmienok môžeme zostrojiť nasledujúcu hypotézu: Hypotéza: Kombináciou drahšieho vlastného a lacnejšieho cudzieho kapitálu v optimalizovanom portfóliu dosiahne investor väčšie zhodnotenie vlastného kapitálu ako v prípade investície len vlastného kapitálu do rovnakého portfólia. 6 APLIKÁCIA MODELU Predpokladajme investora s vlastným kapitálom eur, ktorý sa rozhodol investovať svoj kapitál do portfólia s nasledujúcimi investičnými parametrami: Investičné parametre Očakávaná výnosnosť portfólia E(R p ) = 6% Riziko portfólia σ = 15% Tabuľka 1

7 NATIONAL AND REGIONAL ECONOMICS VIII V prípade, ak investor investuje výlučne vlastný kapitál a portfólio dosiahne očakávané zhodnotenie na úrovni 6%, dosiahne zhodnotenie vlastného kapitálu investora úroveň 6%. Podľa skutočného vývoja na trhu sú straty investora ohraničené smerom nadol (nemôže stratiť viac ako 100%). Predpokladajme investora s vlastným kapitálom eur, ktorý má možnosť vypožičať si cudzí kapitál pri jeho cene 3%. Rozhodne sa pre investíciu do rovnakého portfólia s rovnakými investičnými parametrami. Požaduje výnosnosť vlastného kapitálu na úrovni 10%. Predmetom jeho optimalizácie je množstvo cudzieho kapitálu, ktoré si chce požičať. Podmienky: I.) Wacc = E(R) p = 6% II.) E(R) p = <3%, 10%) III.) 10% > 3% Popis samotnej optimalizácie v prostredí MS Office Excel 2007 Pre výpočet optimálnej kapitálovej štruktúry použijeme funkciu riešiteľ, ktorá slúži na lineárne modelovanie. Známe parametre sú množstvo vlastného kapitálu ( eur), požadovaná výnosnosť vlastného kapitálu (10%), cenu cudzieho kapitálu (3%) a investičné parametre zvoleného portfólia (E(R) i = 6%, σ = 15%). Optimalizačný model zobrazuje tabuľka 2: Kapitál Cena kapitálu Vlastný kapitál % Cudzí kapitál X 3% Celkový kapitáĺ Y Wacc Tabuľka 2 Pre optimalizáciu použijeme vzorec 2, ktorý predstavuje výpočet wacc bez zohľadnenia daňového štítu. V nástroji solver (riešiteľ) nastavíme ako optimalizovanú bunku wacc, ktorú optimalizujeme na hodnotu E(R) p za predpokladu zmeny bunky X. Výstupom optimalizácie je odporúčanie pre investora, aby si vypožičal cudzí kapitál v objeme 13333,76 eur. Ak sa skutočná výnosnosť portfólia bude na konci investičného obdobia rovnať očakávanej výnosnosti portfólia, investor investovaný cudzí kapitál (23 333,76 eur) zhodnotí o 6% na ,77 eur. Jeho záväzky z vlastníctva cudzieho kapitálu

8 OPTIMALIZÁCIA KAPITÁLOVEJ SKLADBY INVESTÍCIE budú ,77 eur. Po zaplatení všetkých záväzkov ostane investorovi vlastný kapitál v objeme eur. Čo predstavuje 10% požadované zhodnotenie vlastného kapitálu. Kombináciou vlastného a cudzieho kapitálu dosiahol investor požadované zhodnotenie vlastného kapitál, ktoré je o 4% vyššie ako v prípade realizovania investície bez použitia cudzieho kapitálu. Vyššie zhodnotenie vlastného kapitálu dosiahne prisvojením si nad-výnosov z cudzieho kapitálu. Cudzí kapitál bol zhodnotený rovnako ako celkový kapitál o 6%. Na konci investičného obdobia bola hodnota cudzieho kapitálu ,77 eur, ale záväzok investora z vlastníctva cudzieho kapitálu ,77 eur. Rozdiel 400 eur predstavuje nad-výnosy z cudzieho kapitálu, ktoré si privlastňuje investor a zvyšujú výnosnosť jeho vlastného kapitálu zo 6% na 10%. Hypotéza je platná - kombináciou drahšieho vlastného a lacnejšieho cudzieho kapitálu v optimalizovanom portfóliu dosiahne investor väčšie zhodnotenie vlastného kapitálu ako v prípade investície len vlastného kapitálu do rovnakého portfólia. Obrázok 1., zobrazuje nastavenie riešiteľa pre riešenie optimalizačnej úlohy Obrázok 1 Definovanie Stop-loss hranice Na trhu môže nastať situácia, že skutočná výnosnosť portfólia bude nižšia ako očakávaná výnosnosť portfólia alebo dokonca záporná. Investor musí mať preto definovanú stop-loss hranicu, po ktorej prekročení vystúpi z pozície a odpredá všetky aktíva z portfólia. Stop-loss hranicu je možné definovať s rôznou úrovňou citlivosti voči strate vlastného kapitálu. Na jej výpočet použijeme rovnako ako v prípade optimalizácie kapitálovej štruktúry nástroj MS Office Excel riešiteľ. Predmetom optimalizácie je rozdiel medzi skutočnou dosiahnutou výnosnosťou portfólia a budúcou hodnotou záväzku vyplývajúceho z vypožičania cudzieho kapitálu.

9 NATIONAL AND REGIONAL ECONOMICS VIII V prípade najslabšej citlivosti voči strate vlastného kapitálu, kedy je investor ochotný riskovať kompletnú stratu vlastného kapitálu, optimalizujeme rozdiel pre hodnotu = 0. Čo znamená, že investor prekročí hranicu stop-loss v situácii, keď odpredajom aktív v portfóliu získa práve toľko finančných prostriedkov, koľko bude potrebovať na splatenie budúcich záväzkov. V modelovom príklade predstavuje stop-loss hranica hodnotu 41,14%. Ak poklesne hodnota portfólia o 41,14% na eur. Investor odpredajom tohto portfólia zinkasuje práve dostatok finančných prostriedkov na splatenie budúcich záväzkov. Citlivosť stop-loss hranice možno nastaviť pomocou hodnoty rozdielu. Ak je investor ochotný riskovať len polovicu svojho vlastného kapitálu (5000 eur), uvedie pre rozdiel hodnotu 5000 a zopakuje optimalizáciu stouto zmenou. Jeho stop-loss hranica sa posunie na akceptovanú stratu 19,71%. Ekvivalentne je možné optimalizáciu vykonať pre ľubovoľné zostatky vlastného kapitálu. 7 ZÁVER Funkčnosť optimalizačného modelu uvedeného v článku je ohraničená splnením jeho podmienok a aplikáciou na vhodnú investičnú stratégiu. Kombináciou vlastného a cudzieho kapitálu investor dosahuje vyššie zhodnotenie vlastného kapitál ako v prípade investície len vlastného kapitálu do rovnakého portfólia. Ak dôjde k naplneniu investičných očakávaní investor si prisvojuje nad-výnosy z cudzieho kapitálu. Pre prípad nenaplnenia investičných očakávaní autor článku definoval postup na výpočet stop-loss hranice, ktorá informuje investora o jeho schopnosti splatiť svoje záväzky. POUŽITÁ LITERATÚRA [1] GLOVA, J Analýza portfólia. prvé vydane. Košice : Katedra bankovníctva a investovania Ekonomickej fakulty TUKE. 277 s. [2] ZMEŠKAL, Z. a kol Finanční modely. Praha : Ekopress,s.r.o s. ISBN [3] Wikipédia : slobodná encyklopédia [online]. [cit ]. Dostupné na WWW : Sekcia : Pákový efekt. Dostupné na WWW: [4] Wikipédia : slobodná encyklopédia [online]. [cit ]. Dostupné na WWW : Sekcia : Model oceňovania kapitálových aktív. Dostupné na WWW: BDch_akt%C3%ADv

10 OPTIMALIZÁCIA KAPITÁLOVEJ SKLADBY INVESTÍCIE [5] Dominanta : firemná stránka [online]. [cit ]. Dostupně na WWW : Sekcia : Finančné riadenie. Dostupné na WWW: [6] Wikipédia : slobodná encyklopédia [online]. [cit ]. Dostupné na WWW : Sekcia : Vážený priemer nákladov na kapitál. Dostupné na WWW: [7] KOHOUT, P Investiční strategie pro třetí tisíciletí. 4. rozšírené vydanie. Praha : GRADA Publishing, a.s s. ISBN [8] Traders.cz [online]. [cit ]. Dostupně na WWW : Sekcia : Ochranné Stop-loss příkazy. Dostupné na WWW: [9] REILLY, F. K., BROWN, K. C Investment Analysis and Portfolio Management. 7 th Edition. South-Western College Pub s. ISBN

HODNOTENIE INVESTÍCIÍ POMOCOU ČISTEJ SÚČASNEJ HODNOTY A VPLYV ZMENY FAKTOROV NA INVESTIČNÉ ROZHODOVANIE. Ing. Veronika Uličná 89

HODNOTENIE INVESTÍCIÍ POMOCOU ČISTEJ SÚČASNEJ HODNOTY A VPLYV ZMENY FAKTOROV NA INVESTIČNÉ ROZHODOVANIE. Ing. Veronika Uličná 89 HODNOTENIE INVESTÍCIÍ POMOCOU ČISTEJ SÚČASNEJ HODNOTY A VPLYV ZMENY FAKTOROV NA INVESTIČNÉ ROZHODOVANIE Ing. Veronika Uličná 89 Abstrakt: Príspevok je venovaný hodnoteniu investícií pomocou čistej súčasnej

More information

fakulta matematiky, fyziky a informatiky univerzity komenského v bratislave Projekt z finančnej matematiky

fakulta matematiky, fyziky a informatiky univerzity komenského v bratislave Projekt z finančnej matematiky fakulta matematiky, fyziky a informatiky univerzity komenského v bratislave Projekt z finančnej matematiky Bratislava 2008 Martin Takáč Fakulta Matematiky, Fyziky a Informatiky, Univerzita Komenského v

More information

Oznámenie podielnikom Podfondov

Oznámenie podielnikom Podfondov Oznámenie podielnikom Podfondov Pioneer Funds - Global Investment Grade Corporate Bond Pioneer Funds - Absolute Return Multi-Strategy Growth Pioneer Funds - Multi Asset Real Return (zo dňa 30. novembra

More information

Oznam pre akcionárov World Investment Opportunities Funds

Oznam pre akcionárov World Investment Opportunities Funds WORLD INVESTMENT OPPORTUNITIES FUNDS ( Spoločnosť ) Société d investissement à capital variable Sídlo: 11, rue Aldringen, L-1118 Luxembourg R.C.S. Luxembourg B-68.606 Oznam pre akcionárov World Investment

More information

DÔLEŽITOSŤ INVESTOVANIA VOĽNÝCH PEŇAŽNÝCH PROSTRIEDKOV DO PODIELOVÝCH FONDOV THE IMPORTANCE OF INVESTING FREE FUNDS IN MUTUAL FUNDS

DÔLEŽITOSŤ INVESTOVANIA VOĽNÝCH PEŇAŽNÝCH PROSTRIEDKOV DO PODIELOVÝCH FONDOV THE IMPORTANCE OF INVESTING FREE FUNDS IN MUTUAL FUNDS DÔLEŽITOSŤ INVESTOVANIA VOĽNÝCH PEŇAŽNÝCH PROSTRIEDKOV DO PODIELOVÝCH FONDOV THE IMPORTANCE OF INVESTING FREE FUNDS IN MUTUAL FUNDS MONIKA LIČKOVÁ JUDr. Monika Ličková, Katedra obchodného a hospodárskeho

More information

Vplyv finančnej krízy na hodnotu rizikovej prémie Pavel Kardoš

Vplyv finančnej krízy na hodnotu rizikovej prémie Pavel Kardoš Vplyv finančnej krízy na hodnotu rizikovej prémie Pavel Kardoš Abstract Cieľ článku: Cieľom tohto článku je priblížiť zmeny hodnoty rizikovej prémie, identifikovať ktoré determinanty ju ovplyvňujú a ako

More information

Príloha č. 3: k Cenníku služieb JELLYFISH Finport Professional a Individuálne riadené portfólio

Príloha č. 3: k Cenníku služieb JELLYFISH Finport Professional a Individuálne riadené portfólio Príloha č. 3: k Cenníku služieb JELLYFISH Finport Professional a Individuálne riadené portfólio Úrokové sadzby (úrokové sadzby pre kreditné úroky z hotovosti, debetné úroky z úverov poskytnutých brokerom

More information

Oceňovanie spoločností

Oceňovanie spoločností Oceňovanie spoločností Ivan Chodák invest forum 22. november 2006, Bratislava Obsah hlavné okruhy Koncept oceňovania Cash Flow, Assets... Dôležité pojmy Value vs. Price... Hlavné metódy oceňovania Acc,

More information

Sadzobník kartových poplatkov firemné platobné karty / Schedule of Card Charges company payment cards

Sadzobník kartových poplatkov firemné platobné karty / Schedule of Card Charges company payment cards Sadzobník kartových poplatkov firemné platobné karty / Schedule of Card Charges company payment cards Citibank Europe plc., so sídlom Dublin, North Wall Quay 1, Írsko, registrovaná v registri spoločností

More information

Kapitola 14. Výmenné kurzy a devízový trh: meny ako aktíva

Kapitola 14. Výmenné kurzy a devízový trh: meny ako aktíva Kapitola 14 Výmenné kurzy a devízový trh: meny ako aktíva Obsah Čo sú výmenné kurzy Výmenné kurzy a ceny tovarov Devízový trh Dopyt po mene a ostatných aktívach Model devízového trhu: vplyv úrokových sadzieb

More information

Attachment No. 1 Employees authorized for communication

Attachment No. 1 Employees authorized for communication On behalf of Market Operator: Attachment No. 1 Employees authorized for communication Employees authorized for invoicing and payments: Head of billing Dana Vinická +421 917 931 470 dana.vinicka@okte.sk

More information

HEDGING PRIEMERU CENY S OPCIAMI V PODMIENKACH KONŠTANTNEJ VOLATILITY

HEDGING PRIEMERU CENY S OPCIAMI V PODMIENKACH KONŠTANTNEJ VOLATILITY International Scientific Conference YOUNG SCIENTISTS 2011 HEDGING PRIEMERU CENY S OPCIAMI V PODMIENKACH KONŠTANTNEJ VOLATILITY Marko LALIĆ Technická Univerzita v Košiciach, Ekonomická fakulta Katedra financií

More information

UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVE FAKULTA MATEMATIKY, FYZIKY A INFORMATIKY. Zaistené stratégie. Bc. Tomáš Miklošovič.

UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVE FAKULTA MATEMATIKY, FYZIKY A INFORMATIKY. Zaistené stratégie. Bc. Tomáš Miklošovič. UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVE FAKULTA MATEMATIKY, FYZIKY A INFORMATIKY Zaistené stratégie Bc. Tomáš Miklošovič Diplomová práca Bratislava 200 UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVE Fakulta matematiky,

More information

BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. Eva Mináriková Analýza akciového trhu

BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. Eva Mináriková Analýza akciového trhu Univerzita Karlova v Praze Matematicko-fyzikální fakulta BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Eva Mináriková Analýza akciového trhu Katedra pravděpodobnosti a matematické statistiky Vedoucí bakalářské práce: doc. RNDr. Jan

More information

Diverzifikácia rizika pri investičnom rozhodovaní s využitím alternatívnych foriem investovania

Diverzifikácia rizika pri investičnom rozhodovaní s využitím alternatívnych foriem investovania Bankovní institut vysoká škola Praha zahraničná vysoká škola Banská Bystrica Katedra ekonómie a financií Diverzifikácia rizika pri investičnom rozhodovaní s využitím alternatívnych foriem investovania

More information

Alternatívne investičné kritériá- pokr. NPV a plánovanie investícií

Alternatívne investičné kritériá- pokr. NPV a plánovanie investícií 20. október 2003 Alternatívne investičné kritériá- pokr. NPV a plánovanie investícií Literatúra: Brealey R. A., Myers S.C.: Principles of Corporate Finance Chapter 6 Ross A. R., Westerfield R.W., Jaffe

More information

Operational risk in current assets investment decisions: Portfolio management approach in accounts receivable

Operational risk in current assets investment decisions: Portfolio management approach in accounts receivable Operational risk in current assets investment decisions: Portfolio management approach in accounts receivable Operační risk v rozhodování o běžných aktivech: management portfolia pohledávek G. MICHALSKI

More information

Problémy oceňovania Startupov v súčasnosti. The problems with valuation of startups at present

Problémy oceňovania Startupov v súčasnosti. The problems with valuation of startups at present Problémy oceňovania Startupov v súčasnosti. The problems with valuation of startups at present Ján Bukoven Abstrakt: V súčasnosti je ekonomický rast a konkurencieschopnosť rozvinutých krajín poháňaný hlavne

More information

UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVE. Fakulta matematiky, fyziky a informatiky ZAISTENÉ A POISTENÉ Veronika Kleinová

UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVE. Fakulta matematiky, fyziky a informatiky ZAISTENÉ A POISTENÉ Veronika Kleinová UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVE Fakulta matematiky, fyziky a informatiky ZAISTENÉ A POISTENÉ STRATÉGIE 011 Veronika Kleinová UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVE Fakulta matematiky, fyziky a informatiky

More information

VÝVOJ OBJEMU POSKYTNUTÝCH ÚVEROV A ICH DOHODNUTEJ PRIEMERNEJ ÚROKOVEJ SADZBY NA SLOVENSKU V KONTEXTE VÝVOJA ZÁKLADNEJ ÚROKOVEJ SADZBY

VÝVOJ OBJEMU POSKYTNUTÝCH ÚVEROV A ICH DOHODNUTEJ PRIEMERNEJ ÚROKOVEJ SADZBY NA SLOVENSKU V KONTEXTE VÝVOJA ZÁKLADNEJ ÚROKOVEJ SADZBY VÝVOJ OBJEMU POSKYTNUTÝCH ÚVEROV A ICH DOHODNUTEJ PRIEMERNEJ ÚROKOVEJ SADZBY NA SLOVENSKU V KONTEXTE VÝVOJA ZÁKLADNEJ ÚROKOVEJ SADZBY THE DEVELOPMENT OF THE AMOUNT OF LOANS GRANTED AND THEIR APPROPRIATE

More information

Opčné spektrum. Neutrálne trhové očakávania. Vypísanie kužela Vypísanie brzdy. Kúpa časového rozpätia

Opčné spektrum. Neutrálne trhové očakávania. Vypísanie kužela Vypísanie brzdy. Kúpa časového rozpätia Opčné stratégie. Realizácia opčných stratégií sa uskutočňuje prostredníctvom zaujatia pozície v jednej alebo viacerých opciách. Opcie pri tom môžu mať rozdielne realizačné ceny alebo dátumy splatnosti.

More information

Hedging proti poklesu ceny pomocou kúpy vanilla put opcií a kúpy down-in put opcií: Aplikácia na akcie SPDR Gold Shares

Hedging proti poklesu ceny pomocou kúpy vanilla put opcií a kúpy down-in put opcií: Aplikácia na akcie SPDR Gold Shares Ing. Martina Rusnáková Katedra financií, Ekonomická fakulta echnická univerzita v Košiciach E-mail: martina.rusnakova@tuke.sk Hedging proti poklesu ceny pomocou kúpy vanilla put opcií a kúpy down-in put

More information

Moderné metódy ohodnocovania akcií 1

Moderné metódy ohodnocovania akcií 1 148 Ekonomický časopis, 59, 2011, č. 2, s. 148 162 Moderné metódy ohodnocovania akcií 1 Božena HRVOĽOVÁ* Jana MARKOVÁ** Lucia ZACHAR NINČÁK* 1 Modern Methods of Valuation of Shares Abstract The current

More information

Modelovanie postojov k riziku pri investovaní v domácnostiach SR

Modelovanie postojov k riziku pri investovaní v domácnostiach SR Modelovanie postojov k riziku pri investovaní v domácnostiach SR doc. Ing. Iveta Stankovičová, PhD. Mgr. Katarína Kuľková Univerzita Komenského v Bratislave Investovanie domácností SR - problém 1 Otázka

More information

Riadenie úrokového rizika dlhopisových portfólií v komerčných bankách The Interest Risk Management of the Bond Portfolio in Commercial Banks

Riadenie úrokového rizika dlhopisových portfólií v komerčných bankách The Interest Risk Management of the Bond Portfolio in Commercial Banks Riadenie úrokového rizika dlhopisových portfólií v komerčných bankách The Interest Risk Management of the Bond Portfolio in Commercial Banks Vladimír GVOZDJÁK Abstrakt Dlhopisy ako cenný papier predstavujú

More information

VYUŽITIE FINANČNEJ PÁKY V PODMIENKACH SLOVENSKÉHO POĽNOHOSPODÁRSTVA

VYUŽITIE FINANČNEJ PÁKY V PODMIENKACH SLOVENSKÉHO POĽNOHOSPODÁRSTVA VYUŽITIE FINANČNEJ PÁKY V PODMIENKACH SLOVENSKÉHO POĽNOHOSPODÁRSTVA Tomáš Rábek, Zuzana Čierna, Marián Tóth ÚVOD Cieľom príspevku je poukázať na výsledky výskumu v oblasti finančnej analýzy súboru poľnohospodárskych

More information

#$%&' '' ( ':*.- ) $' ) (. >' )' ',-& '.,/,0..+,1 : # 1!.-.9 '#( 1<'0.'..'0=0+.,>+,#( 5>. >#1 5-9.#1 8:. >'#5 #8 ;+. 4&'%#8 #?

#$%&' '' ( ':*.- ) $' ) (. >' )' ',-& '.,/,0..+,1 : # 1!.-.9 '#( 1<'0.'..'0=0+.,>+,#( 5>. >#1 5-9.#1 8:. >'#5 #8 ;+. 4&'%#8 #? !" #$%&' '' ( $' ) (*+' )' ',-& '.,/,0..+,1 )#$'.,/,. 2,1 )3,'4,+5 )(-&.-,..+0. 2 -&6.-,4+.'.5 ))$..,7./',-&+'08 ) 9 0,:.9 & '%.; )13# $'.,/,+9,1# 1!"

More information

Application of CAPM for investment decisions in emerging countries

Application of CAPM for investment decisions in emerging countries Application of CAPM for investment decisions in emerging countries Peter Krištofík 1 Abstract The paper is focused on investment decisions of companies with a diversified shareholder base in emerging countries.

More information

HODNOCENÍ VÝNOSNOSTI RŮZNÝCH FOREM INVESTIC DO NEMOVITOSTÍ

HODNOCENÍ VÝNOSNOSTI RŮZNÝCH FOREM INVESTIC DO NEMOVITOSTÍ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY FAKULTA PODNIKATELSKÁ ÚSTAV EKONOMIKY FACULTY OF BUSINESS AND MANAGEMENT INSTITUTE OF ECONOMICS HODNOCENÍ VÝNOSNOSTI RŮZNÝCH FOREM INVESTIC DO

More information

Obsah č. 4/2013 (Table of Contents No. 4/2013)

Obsah č. 4/2013 (Table of Contents No. 4/2013) Obsah č. 4/2013 (Table of Contents No. 4/2013) Vedecké práce (Scientific Papers) Stanislav Buchta Sociálne zmeny poľnohospodárskej populácie proces postupného statusového pádu Social changes of agricultural

More information

P R E D A J N Ý P R O S P E K T. fondu Raiffeisen-A.R.-Global- Balanced

P R E D A J N Ý P R O S P E K T. fondu Raiffeisen-A.R.-Global- Balanced P R E D A J N Ý P R O S P E K T fondu Raiffeisen-A.R.-Global- Balanced kapitálový investičný fond podľa 20 zákona o investičných fondoch spoločnosti Raiffeisen Kapitalanlage-Gesellschaft m.b.h. A-1010

More information

Univerzita Komenského v Bratislave Fakulta matematiky, fyziky a informatiky

Univerzita Komenského v Bratislave Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzita Komenského v Bratislave Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Oceňovanie reálnych opcií pomocou stochastického dynamického programovania Diplomová práca Bratislava 2012 Bc. Jozef Mesároš

More information

2. prednáška 29. september 2003

2. prednáška 29. september 2003 2. prednáška 29. september 2003 Finančná analýza podniku Literatúra: Valach J. a kolektív: Finanční řízení podniku, kapitola 4 Ross A. R., Westerfield R.W., Jaffe J.: Corporate Finance, Chapter 2 Obsah

More information

FDI development during the crisis from 2008 till now

FDI development during the crisis from 2008 till now VŠB-TU Ostrava, Ekonomická fakulta, katedra Financí 8. -. září FDI development during the crisis from 8 till now Michal Fabuš, Miroslav Kohuťár Abstract Investments represent an important resource of country

More information

Správcovská spoločnosť: IAD Investments, správ. spol., a.s., Malý trh 2/A, Bratislava 1

Správcovská spoločnosť: IAD Investments, správ. spol., a.s., Malý trh 2/A, Bratislava 1 Správa o hospodárení správcovskej spoločnosti s majetkom v podielovom fonde za kalendárny rok 2014 podľa 187 zákona č. 203/2011 Z.z. o kolektívnom investovaní v znení neskorších predpisov (ZKI) Správcovská

More information

VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA EKONOMICKÁ FAKULTA KATEDRA FINANCÍ. Currency risk hedging in Flash Steel, a. s.

VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA EKONOMICKÁ FAKULTA KATEDRA FINANCÍ. Currency risk hedging in Flash Steel, a. s. VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA EKONOMICKÁ FAKULTA KATEDRA FINANCÍ Zajištění proti kurzovému riziku ve společnosti Flash Steel, a. s. Currency risk hedging in Flash Steel, a. s. company

More information

UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVE FAKULTA MATEMATIKY, FYZIKY A INFORMATIKY MODELOVANIE RIZIKOVO-NEUTRÁLNYCH

UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVE FAKULTA MATEMATIKY, FYZIKY A INFORMATIKY MODELOVANIE RIZIKOVO-NEUTRÁLNYCH UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVE FAKULTA MATEMATIKY, FYZIKY A INFORMATIKY MODELOVANIE RIZIKOVO-NEUTRÁLNYCH PRAVDEPODOBNOSTÍ VÝVOJA CIEN FINANČNÝCH NÁSTROJOV DIPLOMOVÁ PRÁCA Bratislava, 23 Bc. Peter Štefko

More information

Manažérsky pohľad na cash flow ako zdroj finančnej analýzy podniku

Manažérsky pohľad na cash flow ako zdroj finančnej analýzy podniku Ing. Sylvia Jenčová, PhD. Mgr. Eva Litavcová, PhD. Manažérsky pohľad na cash flow ako zdroj finančnej analýzy podniku Znalosť a pochopenie podstaty peňažných tokov, ich pohybu patrí základným otázkam finančného

More information

Úloha oceňovania zásob vo finančnom riadení

Úloha oceňovania zásob vo finančnom riadení Úloha oceňovania zásob vo finančnom riadení Jozefína HVASTOVÁ Viera ZORIČÁKOVÁ Úvod Cieľom účtovníctva je poskytnúť významné, súhrnné, ekonomické a aktuálne kvantitatívne informácie o činnosti podniku

More information

KONEČNÉ PODMIENKY. 31. mája Slovenská sporiteľňa, a.s.

KONEČNÉ PODMIENKY. 31. mája Slovenská sporiteľňa, a.s. KONEČNÉ PODMIENKY 31. mája 2018 Slovenská sporiteľňa, a.s. Celkový objem emisie: 2 000 000 EUR Názov Investičných certifikátov: Investičné certifikáty SLSP RC Sanofi 2019 I ktoré budú vydané na základe

More information

Valuation of Certificates of Deposit 1

Valuation of Certificates of Deposit 1 Valuation of Certificates of Deposit 1 Božena Hrvoľová Abstract: Certificates of Deposit are securities that belong to the debt, short-term securities on the money market. It follows that for their valuations

More information

Investičné bubliny a ich vplyv na vývoj ekonomík

Investičné bubliny a ich vplyv na vývoj ekonomík Ing.Adrián Mrva Národohospodárska fakulta Ekonomickej univerzity v Bratislave Investičné bubliny a ich vplyv na vývoj ekonomík 2.časť Tvorba bublín v laboratórnom prostredí Bubliny sa môžu tvoriť aj v

More information

PROSPEKT HORIZON 19/05/2014

PROSPEKT HORIZON 19/05/2014 PROSPEKT Verejná investičná spoločnosť variabilného kapitálu podľa belgického práva (bevek) pre investície v súlade s podmienkami smernice 2009/65/EC UCITS HORIZON 19/05/2014 Prospekt sa skladá z: Informácií

More information

GLOBAL PROPERTY FUND A-EURO 31. JÚL 2014

GLOBAL PROPERTY FUND A-EURO 31. JÚL 2014 Prístup a štýl Základnou filozofiou Dirka Philippu je investovať do majetkových cenných papierov s atraktívnym ocenením. Vyhľadáva anomálie ocenenia vzhľadom na históriu, kolegov alebo v porovnaní s inými

More information

PACIFIC FUND A-USD 31. JÚL 2014

PACIFIC FUND A-USD 31. JÚL 2014 PACIFIC FUND AUSD Prístup a štýl Dale Nicholls využíva prístup výberu akcií metódou zdola nahor, pričom sa zameriava na spoločnosti ponúkajúce najlepšie hodnoty vo vzťahu k ich dlhodobým vyhliadkam rastu,

More information

Malovecká, I. 1, Papargyris, K. 1, Mináriková, D. 1, Foltán V. 1, Jankovská, A. 2

Malovecká, I. 1, Papargyris, K. 1, Mináriková, D. 1, Foltán V. 1, Jankovská, A. 2 ISSN 1338-6786 (online) and ISSN 0301-2298 (print version), DOI: 10.1515/afpuc-2015-0015 ACTA FACULTATIS PHARMACEUTICAE UNIVERSITATIS COMENIANAE Prosperity of community pharmacy evaluated by gross and

More information

Finančné nástroje pre oblasť smart cities & regions. Január 2018

Finančné nástroje pre oblasť smart cities & regions. Január 2018 Finančné nástroje pre oblasť smart cities & regions Január 2018 Čo sú to vlastne finančné nástroje? Návratná / splatná forma finančnej pomoci Základné typy finančných nástrojov Úverové nástroje Garančné

More information

Produkty finančných trhov a ich riziká. Produkty kapitálových trhov

Produkty finančných trhov a ich riziká. Produkty kapitálových trhov Produkty finančných trhov a ich riziká Produkty kapitálových trhov Obsah Úvod... 1 rizík... 2 Všeobecné... 2 Charakteristiky opcií... 4 Riziko straty investovanej čiastky... 5 Daňové dopady... 5 finančných

More information

KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 1. POLROK 2018

KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 1. POLROK 2018 KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 1. POLROK 2018 VŠETKO, ČO JE MOŽNÉ www.vub.sk, 0850 123 000 Bank of JEDNOTLIVÉ TRHY V DETAILOCH Vážení klienti, rast globálnej ekonomiky zotrval veľmi solídny aj počas

More information

VÝBER VHODNEJ METÓDY OCENENIA INVESTÍCIÍ 1.

VÝBER VHODNEJ METÓDY OCENENIA INVESTÍCIÍ 1. VÝBER VHODNEJ METÓDY OCENENIA INVESTÍCIÍ 1. Veronika Frnková ÚVOD V ekonomickej teórií možno nájsť rôzne metódy hodnotenia efektívnosti investícií, ktoré kopírujú požiadavky investorov na výstupnú informáciu

More information

SLOVENSKÁ POĽNOHOSPODÁRSKA UNIVERZITA V NITRE FAKULTA EKONOMIKY A MANAŽMENTU ANALÝZA VÝVOJA VÝSLEDKU HOSPODÁRENIA VO VYBRANOM PODNIKU

SLOVENSKÁ POĽNOHOSPODÁRSKA UNIVERZITA V NITRE FAKULTA EKONOMIKY A MANAŽMENTU ANALÝZA VÝVOJA VÝSLEDKU HOSPODÁRENIA VO VYBRANOM PODNIKU SLOENSKÁ POĽNOHOSPODÁRSKA UNIERITA NITRE FAKULTA EKONOMIKY A MANAŽMENTU 1130098 ANALÝA ÝOJA ÝSLEDKU HOSPODÁRENIA O YBRANOM PODNIKU 2011 Eva Spišiaková SLOENSKÁ POĽNOHOSPODÁRSKA UNIERITA NITRE FAKULTA EKONOMIKY

More information

ZRÁŽKA ZA NÍZKU LIKVIDITU

ZRÁŽKA ZA NÍZKU LIKVIDITU ZRÁŽKA ZA NÍZKU LIKVIDITU Stela Beslerová, Juraj Tobák, Petra Tutková ÚVOD V slovenskom a rovnako aj v českom podnikateľskom prostredí sú väčšinou oceňované podniky, ktoré nie sú kótované na burze cenných

More information

Raiffeisen Centrobank AG WEBEX - 1.ČASŤ PRE TATRA BANKA PREMIUM BANKING. Jún, Certifikáty od

Raiffeisen Centrobank AG WEBEX - 1.ČASŤ PRE TATRA BANKA PREMIUM BANKING. Jún, Certifikáty od Raiffeisen Centrobank AG WEBEX - 1.ČASŤ PRE TATRA BANKA PREMIUM BANKING Jún, 2018 Certifikáty od WEBEX OBSAH 1. Nové Emisie 2. Podkladový index - aktualizácia vývoja na akciových trhoch 3. Premium garantované

More information

MOŽNOSTI MERANIA FINANČNEJ VÝKONNOSTI V STROJÁRSKYCH PODNIKOCH i

MOŽNOSTI MERANIA FINANČNEJ VÝKONNOSTI V STROJÁRSKYCH PODNIKOCH i MOŽNOSTI MERANIA FINANČNEJ VÝKONNOSTI V STROJÁRSKYCH PODNIKOCH i Igor HUDÁK Ekonomická univerzita v Bratislave Podnikovohospodárska fakulta so sídlom v Košiciach Katedra ekonómie igor.hudak@euke.sk Abstrakt

More information

Modelovanie nan ných trhov a risku metódou Monte Carlo

Modelovanie nan ných trhov a risku metódou Monte Carlo UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVE FAKULTA MATEMATIKY, FYZIKY A INFORMATIKY Modelovanie nan ných trhov a risku metódou Monte Carlo 211 Luká² Kunert UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVE FAKULTA MATEMATIKY,

More information

Univerzita Karlova v Praze. Fakulta sociálních věd. Institut ekonomických studií. Bakalárska práca Vladimír Šťastný

Univerzita Karlova v Praze. Fakulta sociálních věd. Institut ekonomických studií. Bakalárska práca Vladimír Šťastný Univerzita Karlova v Praze Fakulta sociálních věd Institut ekonomických studií Bakalárska práca 2008 Vladimír Šťastný Univerzita Karlova v Praze Fakulta sociálních věd Institut ekonomických studií Bakalárska

More information

Identifikácia trhových neefektívností na základe makroekonomických veličín

Identifikácia trhových neefektívností na základe makroekonomických veličín Identifikácia trhových neefektívností na základe makroekonomických veličín Eduard BAUMÖHL Mária FARKAŠOVSKÁ Úvod Prvá komplexná publikácia zaoberajúca sa trhovými neefektívnosťami na akciovom trhu pochádza

More information

Úrokové sadzby švajčiarskeho peňažného trhu a ich vplyv na výnosnosť štátnych obligácií

Úrokové sadzby švajčiarskeho peňažného trhu a ich vplyv na výnosnosť štátnych obligácií Úrokové sadzby švajčiarskeho peňažného trhu a ich vplyv na výnosnosť štátnych obligácií The Swiss Franc Money Market Interest Rates and their Impact on the Yield Government Bonds Viera MALACKÁ Abstrakt

More information

KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 1. POLROK 2017

KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 1. POLROK 2017 KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 1. POLROK 2017 VŠETKO, ČO JE MOŽNÉ www.vub.sk, *0200 Bank of JEDNOTLIVÉ TRHY V DETAILOCH PROGNÓZY VÝVOJA Vážení klienti, rast ekonomiky na začiatku roku 2017 v Európe

More information

Growth and Value Investment Strategy Applied on Chosen Stocks of the New York Stock Exchange

Growth and Value Investment Strategy Applied on Chosen Stocks of the New York Stock Exchange Růstová a hodnotová investiční strategie aplikovaná na vybraných akciích z New York Stock Exchange Growth and Value Investment Strategy Applied on Chosen Stocks of the New York Stock Exchange Radim Gottwald

More information

Produkty finančných trhov a ich riziká. Ostatné (vrátane produktov viazaných na komodity, úver, či majetkové podiely)

Produkty finančných trhov a ich riziká. Ostatné (vrátane produktov viazaných na komodity, úver, či majetkové podiely) Produkty finančných trhov a ich riziká Ostatné (vrátane produktov viazaných na komodity, úver, či majetkové podiely) Obsah Úvod... 1 Popis rizík... 2 Všeobecné... 2 Charakteristiky opcií... 3 Riziko straty

More information

STANOVENIE HODNOTY NÁBYTKÁRSKEHO PODNIKU NA BÁZE METÓDY EKONOMICKEJ PRIDANEJ HODNOTY

STANOVENIE HODNOTY NÁBYTKÁRSKEHO PODNIKU NA BÁZE METÓDY EKONOMICKEJ PRIDANEJ HODNOTY ACTA FACULTATIS XYLOLOGIAE ZVOLEN, 55(1): 129 143, 2013 Zvolen, Technická univerzita vo Zvolene STANOVENIE HODNOTY NÁBYTKÁRSKEHO PODNIKU NA BÁZE METÓDY EKONOMICKEJ PRIDANEJ HODNOTY DETERMINATION OF FURNITURE

More information

KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 2. POLROK 2017

KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 2. POLROK 2017 KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 2. POLROK 2017 VŠETKO, ČO JE MOŽNÉ www.vub.sk, 0850 123 000 Bank of JEDNOTLIVÉ TRHY V DETAILOCH Vážení klienti, rok 2017 bol pre svetovú ekonomiku ďalším rokom solídneho

More information

OPČNÉ STRATÉGIE A MOŽNOSTI ICH VYUŽITIA

OPČNÉ STRATÉGIE A MOŽNOSTI ICH VYUŽITIA Masarykova univerzita Ekonomicko-správní fakulta Studijní obor: Finance OPČNÉ STRATÉGIE A MOŽNOSTI ICH VYUŽITIA Option strategies and their application Diplomová práce Vedoucí práce: Ing. Peter MOKRIČKA,

More information

Bubliny na finančných trhoch

Bubliny na finančných trhoch Kristína Klátiková Peter Korduliak Bubliny na finančných trhoch 3.časť Z histórie Tulipmánia Jednou z prvých zdokumentovaných bublín bola takzvaná Tulipmánia (1636-1637) v Holandsku. Počas nej sa z obchodovania

More information

I. Deriváty, call a put opcie, ohraničenia na ceny opcií, kombinované stratégie

I. Deriváty, call a put opcie, ohraničenia na ceny opcií, kombinované stratégie I. Deriváty, call a put opcie, ohraničenia na ceny opcií, kombinované stratégie Beáta Stehlíková Finančné deriváty, FMFI UK Bratislava I. Deriváty, call a put opcie, ohraničenia na ceny opcií, kombinované

More information

NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA

NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA STRETNUTIE S JUBILANTOM Koncom februára sa dožil významného životného jubilea 85 rokov Ing. Jozef Ševčík, ktorý od r. 1931 až do svojho odchodu do dôchodku

More information

Metódy konverzie pozícií štandardných derivátov pri výpočte celkového rizika záväzkovým prístupom

Metódy konverzie pozícií štandardných derivátov pri výpočte celkového rizika záväzkovým prístupom Metódy konverzie pozícií štandardných derivátov pri výpočte celkového rizika záväzkovým prístupom Príloha č. 1 k opatreniu Pozície štandardných derivátov sa konvertujú na ich ekvivalentnú pozíciu podkladového

More information

Účtovné odpisy dlhodobého majetku a ich vplyv na výsledok hospodárenia podniku

Účtovné odpisy dlhodobého majetku a ich vplyv na výsledok hospodárenia podniku Účtovné odpisy dlhodobého majetku a ich vplyv na výsledok hospodárenia podniku Alžbeta Suhányiová* Prešovská univerzita v Prešove Fakulta manažmentu Konštantínova 16, 080 01 Prešov, Slovakia alzbeta.suhanyiova@unipo.sk

More information

Neistota pri oceňovaní technických rezerv poisťovní

Neistota pri oceňovaní technických rezerv poisťovní Neistota pri oceňovaní technických rezerv poisťovní Peter Marko 1 Abstrakt Technické rezervy sú dôležité z hľadiska schopnosti poisťovne plniť svoje záväzky vyplývajúce z poistných zmlúv v budúcnosti.

More information

PREDAJNÝ PROSPEKT FONDU Office real estate fund o.p.f. - PRVÁ PENZIJNÁ SPRÁVCOVSKÁ SPOLOČNOSŤ POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a.s.

PREDAJNÝ PROSPEKT FONDU Office real estate fund o.p.f. - PRVÁ PENZIJNÁ SPRÁVCOVSKÁ SPOLOČNOSŤ POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a.s. PREDAJNÝ PROSPEKT FONDU Office real estate fund o.p.f. - PRVÁ PENZIJNÁ SPRÁVCOVSKÁ SPOLOČNOSŤ POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a.s. UPOZORNENIE: Tento predajný prospekt sa môže počas trvania zmluvného vzťahu

More information

HEDGING A FORMY ZAJIŠTĚNÍ ÚROKOVÉHO RIZIKA

HEDGING A FORMY ZAJIŠTĚNÍ ÚROKOVÉHO RIZIKA VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY FAKULTA PODNIKATELSKÁ ÚSTAV EKONOMIKY FACULTY OF BUSINESS AND MANAGEMENT INSTITUTE OF ECONOMICS HEDGING A FORMY ZAJIŠTĚNÍ ÚROKOVÉHO RIZIKA THE

More information

Zuzana ILKOVÁ * simple joint stock company, common shares, shares with special rights, shareholder agreements /eual

Zuzana ILKOVÁ * simple joint stock company, common shares, shares with special rights, shareholder agreements /eual 10.1515/eual-2017-0009 LEGAL FRAMEWORK FOR ESTABLISHING AND FUNCTIONING OF START UPS IN THE CONDITIONS OF SLOVAK LEGISLATION PRÁVNY RÁMEC PRE ZAKLADANIE A FUNGOVANIE STARTUPOV V PODMIENKACH PRÁVNEJ ÚPRAVY

More information

Problematické stránky štandardných metód Value at Risk 1

Problematické stránky štandardných metód Value at Risk 1 Problematické stránky štandardných metód Value at Risk 1 Martin ŠORF Abstrakt Príspevok sa venuje hodnoteniu štandardných metód merania Value at Risk z koncepčného hľadiska. Model historickej simulácie,

More information

Využitie aproximácie rozdelenia časovo spriemernenej hodnoty náhodnej premennej pri oceňovaní ázijských opcií

Využitie aproximácie rozdelenia časovo spriemernenej hodnoty náhodnej premennej pri oceňovaní ázijských opcií UNIVERZITA KOMENSKÉHO FAKULTA MATEMATIKY, FYZIKY A INFORMATIKY BRATISLAVA Martin Takáč Využitie aproximácie rozdelenia časovo spriemernenej hodnoty náhodnej premennej pri oceňovaní ázijských opcií Študentská

More information

INVESTICE DROBNÝCH INVESTORŮ DO DRAHÝCH KOVŮ V SOUDOBÝCH PODMÍNKÁCH SVĚTOVÉ EKONOMIKY

INVESTICE DROBNÝCH INVESTORŮ DO DRAHÝCH KOVŮ V SOUDOBÝCH PODMÍNKÁCH SVĚTOVÉ EKONOMIKY Masarykova univerzita Ekonomicko-správní fakulta Studijní obor: Finance INVESTICE DROBNÝCH INVESTORŮ DO DRAHÝCH KOVŮ V SOUDOBÝCH PODMÍNKÁCH SVĚTOVÉ EKONOMIKY Investments of retail investors in precious

More information

VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKA TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA EKONOMICKÁ FAKULTA KATEDRA FINANCÍ

VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKA TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA EKONOMICKÁ FAKULTA KATEDRA FINANCÍ VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKA TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA EKONOMICKÁ FAKULTA KATEDRA FINANCÍ Zhodnocení vybraných investičních strategií na devizovém trhu Evaluation of Selected Investment Strategies in the Forex

More information

1. Základné informácie o banke

1. Základné informácie o banke STRATÉGIA VYKONÁVANIA POKYNOV (Best Execution Policy) 1. Základné informácie o banke Obchodné meno a sídlo UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s., Želetavská 1525/1, 140 92 Praha 4 Michle, IČ:

More information

UNICORN COLLEGE BAKALÁRSKA PRÁCA

UNICORN COLLEGE BAKALÁRSKA PRÁCA UNICORN COLLEGE Katedra ekonomiky a managementu BAKALÁRSKA PRÁCA Aktivity zamestnancov smerujúce proti hospodárskym záujmom zamestnávateľa, možnosti obrany a prevencie proti takémuto jednaniu Autor BP:

More information

FAKULTA MATEMATIKY, FYZIKY A INFORMATIKY. modelu úrokových mier

FAKULTA MATEMATIKY, FYZIKY A INFORMATIKY. modelu úrokových mier UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVE FAKULTA MATEMATIKY, FYZIKY A INFORMATIKY Kalibrácia konvergenčného modelu úrokových mier Vašíčkovho typu Diplomová práca Bratislava 2013 Bc. Simona Chattová UNIVERZITA

More information

V E S T N Í K Národnej banky Slovenska

V E S T N Í K Národnej banky Slovenska V E S T N Í K Národnej banky Slovenska Čiastka 13 Vydaná dňa 13. júna 2017 Ročník 2017 NORMATÍVNA ČASŤ Opatrenie Národnej banky Slovenska z 30. mája 2017 č. 1/2017 o rizikách a systéme riadenia a merania

More information

Horizon Prospekt 01/06/2016

Horizon Prospekt 01/06/2016 Horizon Prospekt Verejná investičná spoločnosť s variabilným kapitálom podľa belgického práva s premenlivým počtom podielových listov zastúpených v investíciách, ktoré sú v súlade s podmienkami Smernice

More information

Capital Structure Modelling and Analysis of its Impact on Business Performance

Capital Structure Modelling and Analysis of its Impact on Business Performance DOI: 10.5817/FAI2017-2-2 No. 2/2017 Capital Structure Modelling and Analysis of its Impact on Business Performance Jarmila Horváthová 1, Martina Mokrišová 2 1 University of Prešov in Prešov Faculty of

More information

ŠTATÚT PODIELOVÉHO FONDU NÁŠ PRVÝ REALITNÝ o.p.f. - PRVÁ PENZIJNÁ SPRÁVCOVSKÁ SPOLOČNOSŤ POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a.s.

ŠTATÚT PODIELOVÉHO FONDU NÁŠ PRVÝ REALITNÝ o.p.f. - PRVÁ PENZIJNÁ SPRÁVCOVSKÁ SPOLOČNOSŤ POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a.s. ŠTATÚT PODIELOVÉHO FONDU NÁŠ PRVÝ REALITNÝ o.p.f. - PRVÁ PENZIJNÁ SPRÁVCOVSKÁ SPOLOČNOSŤ POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a.s. UPOZORNENIE: Tento štatút sa môže počas trvania zmluvného vzťahu medzi správcovskou

More information

Inflation in the US Economy: It Is a Problem or Not?

Inflation in the US Economy: It Is a Problem or Not? MPRA Munich Personal RePEc Archive Inflation in the US Economy: It Is a Problem or Not? Bednarik, Radek 3. January 21 Online at http://mpra.ub.uni-muenchen.de/19732/ MPRA Paper No. 19732, posted 3. January

More information

Výbor pre kontrolu rozpočtu PRACOVNÝ DOKUMENT

Výbor pre kontrolu rozpočtu PRACOVNÝ DOKUMENT Európsky parlament 2014-2019 Výbor pre kontrolu rozpočtu 18.1.2017 PRACOVNÝ DOKUMENT o osobitnej správe Dvora audítorov č. 26/2016 (absolutórium za rok 2015): Zvýšenie účinnosti krížového plnenia a dosiahnutie

More information

NÁKLADY A CENY - COSTS AND PRICES

NÁKLADY A CENY - COSTS AND PRICES Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/ Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ NÁKLADY A CENY - COSTS AND PRICES Stavebná fakulta Alena Tažiková Táto publikácia vznikla za finančnej podpory z

More information

PROSPEKT. trvalé ponuky akcií PODFONDOV SICAV PARVEST ( SICAV ) Investičná spoločnosť s premenlivým základným imaním (SICAV) SEPTEMBER 2010

PROSPEKT. trvalé ponuky akcií PODFONDOV SICAV PARVEST ( SICAV ) Investičná spoločnosť s premenlivým základným imaním (SICAV) SEPTEMBER 2010 39 PROSPEKT trvalé ponuky akcií PODFONDOV SICAV PARVEST ( SICAV ) Investičná spoločnosť s premenlivým základným imaním (SICAV) SEPTEMBER 2010 1 OBSAH Strana UPOZORNENIE... 4 PROSPEKT I. ORGANIZÁCIA SICAV...6

More information

Produkty finančných trhov a ich riziká. Produkty devízových a peňažných transakcií

Produkty finančných trhov a ich riziká. Produkty devízových a peňažných transakcií Produkty finančných trhov a ich riziká Produkty devízových a peňažných transakcií Obsah Úvod... 1 rizík... 2 Všeobecné... 2 Charakteristiky opcií... 3 Riziko straty investovanej čiastky... 4 Daňové dopady...

More information

Odhady parametrov modelov

Odhady parametrov modelov Odhady parametrov modelov časovej štruktúry úrokových mier Študentská vedecká konferencia Ivan Sutóris Univerzita Komenského v Bratislave Fakulta Matematiky, Fyziky a Informatiky Katedra Aplikovanej Matematiky

More information

Stanovenie úrokových sadzieb vybraných centrálnych bánk a neštandardné opatrenia menovej politiky ako reakcia na globálnu hospodársku krízu

Stanovenie úrokových sadzieb vybraných centrálnych bánk a neštandardné opatrenia menovej politiky ako reakcia na globálnu hospodársku krízu Stanovenie úrokových sadzieb vybraných centrálnych bánk a neštandardné opatrenia menovej politiky ako reakcia na globálnu hospodársku krízu Daniel Novota Technická univerzita v Košiciach Cieľom príspevku

More information

Obsah Table of Contents

Obsah Table of Contents 2 VÝROČNÁ SPRÁVA 2016 ANNUAL REPORT 3 Obsah Table of Contents Základné údaje o spoločnosti / Basic company data.............................................. 5 Príhovor generálneho riaditeľa / Preface

More information

Model of financial controlling

Model of financial controlling Annals of Warsaw University of Life Sciences - SGGW Forestry and Wood Technology 88, 2014: 229-238 (Ann. WULS - SGGW, For. and Wood Technol. 88, 2014) Model of financial MARIANA SEDLIAČIKOVÁ Department

More information

9 Oceňovanie derivátov

9 Oceňovanie derivátov 9 Oceňovanie derivátov Finančné deriváty (financial derivatives) sú nástroje, ktorých hodnota je odvodená od ceny podkladového aktíva (underlying). Týmto môže byť komodita, akcia, dlhopis, menový kurz,

More information

ŠTATÚT PODIELOVÉHO FONDU Konzervatívne portfólio o. p. f. - PRVÁ PENZIJNÁ SPRÁVCOVSKÁ SPOLOČNOSŤ POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a.s.

ŠTATÚT PODIELOVÉHO FONDU Konzervatívne portfólio o. p. f. - PRVÁ PENZIJNÁ SPRÁVCOVSKÁ SPOLOČNOSŤ POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a.s. ŠTATÚT PODIELOVÉHO FONDU Konzervatívne portfólio o. p. f. - PRVÁ PENZIJNÁ SPRÁVCOVSKÁ SPOLOČNOSŤ POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a.s. Tento štatút sa môže počas trvania zmluvného vzťahu medzi správcovskou

More information

VÝVOJ A ŠPECIFIKÁ KRÍZOVÉHO MANAŽMENTU EKONOMICKÝCH SUBJEKTOV

VÝVOJ A ŠPECIFIKÁ KRÍZOVÉHO MANAŽMENTU EKONOMICKÝCH SUBJEKTOV 16. medzinárodná vedecká konferencia Riešenie krízových situácií v špecifickom prostredí, Fakulta špeciálneho inžinierstva ŽU, Žilina, 1. - 2. jún 2011 VÝVOJ A ŠPECIFIKÁ KRÍZOVÉHO MANAŽMENTU EKONOMICKÝCH

More information

Charles University in Prague Faculty of Social Sciences. The Rise of Shadow Banking

Charles University in Prague Faculty of Social Sciences. The Rise of Shadow Banking Charles University in Prague Faculty of Social Sciences Institute of Economic Studies MASTER THESIS The Rise of Shadow Banking Author: Bc. Michaela Dovicová Supervisor: PhDr. Petr Teplý, Ph.D. Academic

More information

CHARLES UNIVERSITY IN PRAGUE

CHARLES UNIVERSITY IN PRAGUE CHARLES UNIVERSITY IN PRAGUE FACULTY OF SOCIAL SCIENCES Institute of Economic Studies Marcel Hrošovský Risk assessment of major shadow banking entities Bachelor thesis Prague 2017 Author: Marcel Hrošovský

More information

Long Combo strategy using barrier options and its application in hedging against a price drop

Long Combo strategy using barrier options and its application in hedging against a price drop Acta Montanistica Slovaca Ročník 17 (212), číslo 1, 17-32 Long Combo strategy using barrier options and its application in hedging against a price drop Vincent Šoltés 1 and Martina Rusnáková 2 This paper

More information

PARAMETRE. pre Investičné poradenstvo a Cenné papiere

PARAMETRE. pre Investičné poradenstvo a Cenné papiere PARAMETRE pre Investičné poradenstvo a Cenné papiere účinné od 1. 11. 2017 Tento dokument obsahuje bližšie informácie o určení dňa na stanovenie Aktuálnej ceny podielu, vysporiadaní Pokynov Klientov a

More information