Úrokové sadzby švajčiarskeho peňažného trhu a ich vplyv na výnosnosť štátnych obligácií

Size: px
Start display at page:

Download "Úrokové sadzby švajčiarskeho peňažného trhu a ich vplyv na výnosnosť štátnych obligácií"

Transcription

1 Úrokové sadzby švajčiarskeho peňažného trhu a ich vplyv na výnosnosť štátnych obligácií The Swiss Franc Money Market Interest Rates and their Impact on the Yield Government Bonds Viera MALACKÁ Abstrakt Cieľom článku je skúmanie vývoja úrokových sadzieb švajčiarskeho peňažného trhu a následné posúdenie vplyvu referenčných úrokových sadzieb švajčiarskej centrálnej banky na výnosnosť vybraných štátnych dlhopisov. Pre analýzu vývoja a súčasnej úrovne úrokových sadzieb a výnosnosti štátnych obligácií sme vybrali Švajčiarsko z dôvodu, že táto krajina nie je členom EÚ ani eurozóny a centrálna banka vykonáva samostatnú menovú politiku. Ďalším dôvodom voľby je výkonná a stabilná ekonomika a silný sektor služieb, najmä finančných. Pre objektívnejšie zhodnotenie vplyvu úrokových sadzieb centrálnej banky na výnosnosť dlhopisov sa zaoberáme aj vývojom vybraných makroekonomických veličín krajiny vývojom HDP a inflácie. Kľúčové slová úrokové sadzby, švajčiarsky peňažný trh, výnosnosť štátnych dlhopisov Abstract The aim of the article is examination of development in interest rates of the Swiss money market and the consequent impact assessment of reference interest rates of the Swiss central bank on yield of selected government bonds. For analysis of the development and the current level of interest rates and the return on government bonds, we chose Switzerland because that country is not a member of the EU or the euro zone and the central bank carries out independent monetary policy. Another reason the election is a powerful and stable economy and a strong service sector, particularly financial. For a more objective assessment of the impact of central bank interest rates on yield bonds also we deal with the development of selected macroeconomic indicators of the country the development of GDP and inflation. Key words Interest rates, Swiss money market, the yield of government bonds JEL Classification G10, E41, E42

2 Úvod Základom ekonomiky Švajčiarska je sektor služieb, najmä finančných. Krajina je významným centrom bankovníctva. Centrálna banka bola založená na základe Federálneho zákona o Švajčiarskej národnej banke (The Swiss National Bank, SNB) a pôsobí od roku SNB je nezávislou centrálnou bankou s vlastnou menovou politikou. Hlavným cieľom jej menovej politiky je zabezpečenie cenovej stability s nárastom spotrebiteľských cien o menej ako 2 % ročne v strednodobom až dlhodobom horizonte. Strednodobá prognóza inflácie slúži ako hlavný indikátor pre menové rozhodnutia Švajčiarskej národnej banky. Pri plnení tohto cieľa berie do úvahy ekonomický vývoj a vytváranie vhodného prostredia pre hospodársky rast. [1] Švajčiarska národná banka refinancuje na dennej báze bankový sektor a ovplyvňuje úrokové sadzby peňažného trhu. 1.Riadenie likvidity a nastavenie úrokových sadzieb na zabezpečenom medzibankovom trhu Najdôležitejšie nástroje menovej politiky Švajčiarskej národnej banky sú operácie na voľnom trhu a stále facility. Operácie na voľnom trhu predstavujú najmä repo transakcie ako hlavný nástroj menovej politiky SNB. Riadením likvidity a jednodňových vkladov realizuje centrálna banka stále facility. Repo obchod sa môže uskutočniť viacerými spôsobmi. Môže to byť aukčnou formou (ako objemové alebo úrokové aukcie), prostredníctvom medzibankového trhu alebo ako individuálny obchod s jednotlivými zmluvnými stranami. V operáciách na voľnom trhu kryje kolaterál pri repo transakciách v plnej výške objem získaných prostriedkov. Ak sú repo transakcie vykonávané prostredníctvom stálych facilít, hodnota kolaterálu musí byť vyššia, ako je objem získaných finančných prostriedkov (110 %). Splatnosť repo transakcií je stanovená tak, aby komerčné banky denne žiadali od SNB likviditu. Práve z dôvodu denného refinancovania komerčných bánk môže SNB ovplyvňovať úrokové sadzby na peňažnom trhu na dennej báze. SNB podobne ako iné centrálne banky dodáva likviditu bankovému sektoru len na základe kolaterálu, teda prostredníctvom zabezpečeného trhu. Cez úrokovú sadzbu zabezpečených repo transakcií sú impulzy prenášané na nezabezpečený peňažný trh. SNB využíva repo transakcie ako hlavný nástroj na riadenie 3M úrokovej sadzby LIBOR.

3 Švajčiarska národná banka vytvorila v spolupráci s SIX Swiss Exchange (SMX) 1 referenčné úrokové sadzby pre finančné trhy. Referenčné sadzby sú založené na údajoch o úrokových sadzbách zabezpečeného (repo) medzibankového trhu, ktoré poskytuje SIX Repo Ltd. Švajčiarske referenčné úrokové sadzby boli spočiatku vypočítavané pre splatnosť O/N až 6 mesiacov a odzrkadľovali rastúci medzinárodný význam repo obchodov. Referenčné úrokové sadzby pre švajčiarsky frank zahŕňajú švajčiarske priemerné úrokové sadzby SAR a švajčiarske aktuálne sadzby SCR. Jednodňové úrokové sadzby (O/N) majú hlavný význam pre stanovenie výnosových kriviek obligácií s pevným úrokom na medzinárodných trhoch. Výnosová krivka švajčiarskych vládnych obligácií je založená na švajčiarskej priemernej jednodňovej sadzbe SARON. Jednodňová úroková sadzba SARON (Swiss Average Rate Overnight) nahradila v auguste 2009 bývalý Repo Overnight Index (SNB) a má dôležitú úlohu na finančných trhoch. Okrem tejto sadzby existuje aj švajčiarska aktuálna úroková sadzba SCRON (Swiss Current Rate Overnight). Priemerná úroková sadzba SARON je objemovo vážená O/N priemerná úroková sadzba. Funguje na trvalej báze, objeme uzavretých zabezpečených transakcií a referenčných cenách, ktoré sú zverejňované v daný obchodný deň. Priemerná sadzba sa vypočítava v reálnom čase a publikuje každých desať minút. Kótuje sa trikrát denne - o 12. a 16. hod. a na konci obchodného dňa.[2] Výpočet úrokovej sadzby SARON je založený na údajoch zo zabezpečených obchodov (repo operácií) so švajčiarskym frankom na medzinárodnom trhu. Úroková sadzba SARON preto reaguje na vývoj na zabezpečenom trhu a slúži ako indikátor zmien krátkodobých úrokových sadzieb. SNB monitoruje vývoj na peňažnom trhu prostredníctvom tejto referenčnej sadzby a optimalizuje úrokové sadzby na peňažnom trhu [3] Základom pre špeciálnu sadzbu O/N repo transakcií je sadzba SARON z predchádzajúceho pracovného dňa zvýšená o príslušnú úrokovú prémiu, a to + 50 bázických bodov. Jednodňové repo transakcie nepredstavujú trvalý zdroj financovania, ide o výnimočný zdroj. Tento fakt sa premieta do výšky úrokovej prémie tohto nástroja. Z dôvodu zabezpečiť likvidný peňažný trh švajčiarskeho franku, repo operácií v tejto mene sa môžu zúčastniť domáce i zahraničné banky a tiež nebankové finančné subjekty. Švajčiarske referenčné sadzby sú benchmark sadzbami a v súčasnosti sú kótované pre splatnosti O/N, T/N (Tom/Next), S/N (Spot/Next), 1 3 týždne, 1 3 mesiace, 6, 9 a 12 mesiacov + dva odlišné indexy pre O/N splatnosť, t.j. priemerný a aktuálny index. Výpočty oboch indexov vychádzajú z repo operácií so švajčiarskym frankom uzavretých na 1 SIX Swiss Exchange je Švajčiarska burza so sídlom v Zurichu, ktorá obchoduje s cennými papiermi.

4 medzibankovom trhu a sú zverejňované na obchodnej platforme SIX Repo Ltd. Priemerné a aktuálne indexy sú vypočítavané denne na konci obchodného dňa a následne publikované. Pravidlá švajčiarskej referenčnej úrokovej sadzby boli vypracované Švajčiarskou národnou bankou. Švajčiarska burza SMX Ltd., ktorá referenčné sadzby vypočítava a zverejňuje, môže vykonať zmeny pravidiel iba so súhlasom SNB. [4] Aktuálna úroková sadzba SCRON je založená na cene zabezpečených transakcií. Nezohľadňuje objem transakcií, čím sa jej výpočet odlišuje od výpočtu priemernej úrokovej sadzby. Ide o úrokovú sadzbu z najnovších denných trhových cien. Rozdiel existuje aj v intenzite jej výpočtu, ktorý je v 3-minútových intervaloch a výsledok sa následne zverejňuje. Aktuálna úroková sadzba odráža najnovšiu cenotvorbu na peňažnom trhu a je indikátorom krátkodobých zmien. Švajčiarsky priemerný index pre O/N splatnosť (Swiss Average Index Overnight, SAION) je vypočítaný na základe sadzby SARON. Švajčiarsky aktuálny index pre O/N splatnosť (Swiss Current Index Overnight, SCION) vychádza z úrokovej sadzby SCRON, oba indexy berú do úvahy platby prijaté z jednotlivých transakcií. Indexy sa využívajú ako podkladové indexy pre štruktúrované produkty a ETF fondy. 2 Sú počítané a publikované denne na konci obchodného dňa. 2 Úrokové sadzby na nezabezpečenom peňažnom trhu Švajčiarska SNB realizuje menovú politiku riadením likvidity na peňažnom trhu a nastavením úrokových sadzieb, a tým ovplyvňovaním všeobecnej úrovne úrokovej sadzby. Švajčiarska národná banka považuje úrokovú sadzbu nezabezpečeného londýnskeho trhu LIBOR za referenčnú sadzbu. Sadzba LIBOR je kótovaná pre rôzne splatnosti a v rôznych menách. V transmisnom mechanizme menovej politiky SNB má významnú úlohu úroková sadzba LIBOR CHF, najdôležitejšia úroková sadzba je so splatnosťou 3 mesiace (3M LIBOR CHF). Centrálna banka preto pravidelne sleduje vývoj tejto sadzby. LIBOR CHF je úroková sadzba, ktorú ponúkajú popredné banky na úvery denominované vo švajčiarskych frankoch. Centrálna banka Švajčiarska stanovuje cieľové pásmo, tzv. fluktuačné pásmo v rozpätí 100 bázických bodov okolo sadzby LIBOR a jej vývoj ovplyvňuje prostredníctvom krátkodobých repo operácií. SNB pravidelne sleduje a vyhodnocuje túto sadzbu a upravuje ju na štvrťročnej báze 2 ETF Exchange Traded Funds. Ide o pasívne spravované fondy, ktoré svoje akcie ponúkajú investorom ku kúpe na akciových burzách.

5 v zmysle aktuálnej situácie a potrieb menovej politiky. SNB má právo zasiahnuť do vývoja cieľového pásma aj mimo štvrťročnej aktualizácie, ak je zmena potrebná z dôvodu udržania stability na peňažnom trhu. V prípade veľkého nárastu úrokovej sadzby 3M LIBOR CHF centrálna banka znižuje repo sadzby, alebo zvýši likviditu bankového sektora. Centrálna banka tak nemusí intervenovať kurz švajčiarskeho franku. Upravuje len repo sadzby, ktoré sú úrokovými sadzbami repo transakcií ako hlavného nástroja SNB pri riadení peňažného trhu. SNB pravidelne zverejňuje údaje o referenčných úrokových sadzbách cieľové pásmo pre 3M LIBOR CHF, úrokovú sadzbu 3M LIBOR CHF, špeciálnu sadzbu poskytovanú pri úveroch v prípade nedostatku likvidity. 3. Vývoj vybraných makroekonomických faktorov vo Švajčiarsku Švajčiarsko je stabilnou krajinou, ktorá dosahuje v súčasnosti ,98 USD/osobu. Vláda podporuje hospodársky a sociálny rozvoj podporou vzdelávania, výskumu, rozvoja inžinierskych zručností a inovácií. Ekonomika je výkonná, proexportne orientovaná. Hoci krajina nie je členom eurozóny ani EÚ, má uzatvorené bilaterálne dohody s EÚ a prístup na spoločný európsky trh. Rast HNP prináša vo všeobecnosti množstvo investičných príležitostí a vyššie zisky pre investorov. V roku 2007 dosahoval rast HDP krajiny vyše 4 %, ale už v nasledujúcom roku klesol takmer na polovicu a najhorší výkon mala ekonomika v roku 2009, kde bol záporný rast HDP (Tab. 1). Ekonomika sa zdvihla v ďalšom roku k takmer 3 % medziročnému rastu. Od 2011 vykazuje hospodárstvo mierny rast, ktorý sa predpokladá aj v ďalšom období (približne 1,6 %).[4] Tabuľka č. 1: Rast HDP Švajčiarska v rokoch (ročné %) ,14 2,277-2,13 2,954 1,805 1,125 1,769 1,889 0,91 Zdroj: Inflácia je jeden z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú výnosnosť investícií, t. j. aj výnosnosť štátnych obligácií. Ak inflácia rastie, investori očakávajú vyššie výnosy. Aby investori dosiahli kladnú reálnu výnosnosť štátnych obligácií, jej úroveň by mala byť mierne nad očakávanou úrovňou inflácie. Národná banka Švajčiarska napriek opatreniam neplní cieľ svojej menovej politiky a zápasí s defláciou od roku Negatívny vývoj inflácie sa odzrkadľuje v nízkych úrokových sadzbách (Tab. 2).

6 Tabuľka 2: Vývoj inflácie vo Švajčiarsku od roku [5] ,733 2,427-0,481 0,699 0,231-0,693-0,217-0,013-1,144 Zdroj: 4. Vývoj úrokových sadzieb na švajčiarskom peňažnom trhu od roku 2008 [6] Hlavným cieľom Švajčiarskej národnej banky je udržať stabilitu na peňažnom trhu. Túto stabilitu sa snaží dosiahnuť sledovaním cenovej stability. Úrokové sadzby, ktoré určuje centrálna banka, nesmú byť príliš nízke ani príliš vysoké, aby ich úrovne nemali negatívne dopady na trh. Podobne ako väčšina centrálnych bánk aj SNB reagovala na vzniknutú krízu na Graf 1: Vývoj úrokovej sadzby SNB z hotovostných vkladov bánk od ,0% 2,5% 2,0% 1,5% 1,0% 0,5% 0,0% -0,5% -1,0% 2,50% 2,75% 2,50% 2,00% 1,00% 0,50% 0,375% 0,125% -0,50% -0,75% Zdroj: Vlastné spracovanie podľa: GLOBAL-RATES.2016.SNB target rate: Swiss central bank interest rate. [online].[cit ]. Dostupné na internete: < finančných trhoch znižovaním referenčných úrokových sadzieb. Od septembra 2008 SNB niekoľkokrát znížila svoju sadzbu z hotovostných vkladov bánk 4, v uvedenom roku išlo o najväčšie zníženie tejto sadzby, a to o 200 percentuálnych bodov. Sadzba klesala aj v ďalších rokoch a v závere roka 2014 dosiahla sadzba prvýkrát zápornú hodnotu (- 0,50 %). Posledné zníženie úrokovej sadzby z hotovostných vkladov bánk bolo v januári 2015, kedy bola jej úroveň - 0,75 % (Graf 1). 3 Prices consumer 4 na vkladoch nad úroveň PMR

7 Tabuľka 3: Vývoj referenčnej sadzby SARON (SNB) od roku / /2008 1/2009 1/2010 1/2011 1/2012 1/2013 1/2014 1/2015 1/2016 1,727 0,015 0,057 0,031 0,126-0,009-0,015-0,014-0,692-0,725 Zdroj: V dôsledku podpory ekonomiky v čase globálnej krízy sa začala znižovať aj referenčná úroková sadzba SARON. Pred začiatkom globálnej krízy bola táto sadzba približne na hodnote 2,5 % (2007), od septembra 2008 jej úroveň prudko klesala a už v závere roka 2008 bola takmer na nulovej hodnote. Malá likvidita na medzibankovom trhu, problémy na finančných trhoch, rovnako aj slabý rast ekonomiky a v roku 2009 aj záporný rast cenovej hladiny sa prejavili aj na úrovni švajčiarskych referenčných sadzieb. Sadzba SARON zaznamenala v roku 2012 záporné hodnoty a tento klesajúci trend mala aj v ďalších rokoch (Tab. 3). V októbri 2016 je hodnota sadzby SARON na úrovni ( 0,728 %). [7] Tabuľka 4: Cieľové pásmo SNB pre 3M LIBOR CHF od roku M LIBOR Stanovený dňa (- 1,25) (- 0,25) (- 0,75) 0, , , , ,50 1, ,50 2, ,00 3, Zdroj: Vlastné spracovanie podľa: SWISS NATIONAL BANK Monetary statistics: Target range of the Swiss National Bank. [online]. Switzerland: Nationalbank, [cit ]. Dostupné na: < 5 Cieľové pásmo v novembri 2016 zostáva nezmenené.

8 SNB vybrala úrokovú sadzbu 3M LIBOR ako referenčnú sadzbu nezabezpečeného medzibankového trhu, pretože ekonomicky ide o najdôležitejšiu sadzbu pre švajčiarsky frank. Úroková sadzba LIBOR CHF odráža podmienky na nezaistenom trhu a zahŕňa aj úverové riziko. Cieľové pásmo pre 3M LIBOR CHF stanovené centrálnou bankou od začiatku krízy zobrazuje tabuľka 4. Na začiatku roka 2008 bolo toto pásmo 2,00 3,00, ale ku koncu roka nastal pokles na úroveň 0 1,00, čo bolo spôsobené svetovou krízou na finančných trhoch. V roku 2009 sa kríza prehlbovala, niektoré štáty v Európe mali problémy s verejnými financiami. Aj vo Švajčiarsku došlo k poklesu ekonomiky a deflácii. Úroková sadzba LIBOR klesla pod hodnotu 0,50 %. V roku 2010 udržiavala SNB cieľové pásmo okolo sadzby LIBOR 0,2 %, čo predstavuje rozpätie 0,00 0,75. Ku koncu roka 2011 SNB ešte viac znížila cieľové pásmo pre 3M LIBOR CHF na úroveň 0 0,25. Cieľom centrálnej banky bolo zastaviť výrazný rast švajčiarskeho franku a zabrániť poklesu kurzu eura voči franku pod 1,20 EUR/CHF. V nasledujúcom roku SNB stále udržiavala referenčnú sadzbu 3M LIBOR CHF v nezmenenom pásme. Frank bol stále nadhodnotený a brzdil ekonomickú aktivitu v krajine. SNB nakupovala zahraničné meny v snahe udržať kurz voči euru na stabilnej úrovni. Švajčiarska národná banka so zámerom zmierniť dôsledky krízy na finančnom trhu dodávala dostatočné zdroje komerčným bankám, a to prostredníctvom repo transakcií a menovými swapmi. Na trhu boli takmer nulové úrokové sadzby, dopyt zahraničných subjektov po švajčiarskom franku sa zvýšil. Zahraničné banky mali lepší prístup k tejto mene, čo následne ovplyvnilo úroveň sadzby LIBOR CHF a tlačilo na rýchlejší pokles sadzby. So zámerom zamedziť ďalšiemu zníženiu sadzby LIBOR CHF prijala SNB opatrenia intervencie na devízovom trhu a tiež nákup dlhopisov od domácich emitentov. Opatrenia boli úspešné, sadzba 3M LIBOR CHF dosiahla úroveň 0,25 %. V decembri 2014 centrálna banka zaviedla negatívne úroky na hotovostné vklady komerčných bánk. Rozhodnutie sa týkalo účtov bez výpovednej lehoty v sume nad 10 mil. švajčiarskych frankov a bolo motivované snahou odradiť investorov od nákupu bezpečných aktív pre obavy z krízy v Rusku a zlacnenia ropy. Banka zároveň rozšírila pásmo pre úrokovú sadzbu 3M LIBOR CHF na (- 0,75 %) až 0,25 %. V januári 2015 centrálna banka nečakane ukončila svoju politiku, v rámci ktorej nedovoľovala franku posilniť na viac ako na úroveň 1,20 frankov za euro. Túto politiku uplatňovala viac ako tri roky. Okamžite po oznámení zmeny politiky hodnota franku voči

9 euru poskočila o takmer 30 %, kurz bol na úrovni 1 EUR = 1,028 CHF. 6 Išlo len o dočasný jav, následne sa kurz vrátil k parite. SNB zároveň znížila úrokovú sadzbu pre časť hotovostných vkladov na zápornú úroveň (- 0,75 %) a cieľové pásmo úrokovej sadzby 3M LIBOR CHF na rozpätie (- 1,25) (- 0,25). Aktuálna úroveň sadzby 3M LIBOR CHF je (- 0,73520 %). 7 [8] V súčasnosti centrálna banka v zhode s očakávaniami ponechala referenčné úrokové sadzby bez zmeny. Nezmenenú úroveň sadzieb zdôvodnila súčasnou politikou extrémne nízkych negatívnych sadzieb postačujúcich pre utlmenie dopytu po švajčiarskom franku, ktorý považuje za výrazne podhodnotený. Úroková sadzba pre časť hotovostných vkladov zostala na úrovni (- 0,75 %). SNB naďalej udržiava úrokovú sadzbu 3M LIBOR CHF v cieľovom Graf 2: Vývoj úrokových sadzieb LIBOR CHF 3M a LIBOR GBP od ,0% 5,520% CHF LIBOR 3M GBP LIBOR 3M 5,0% 4,0% 3,0% 2,884% 2,0% 1,0% 0,0% -1,0% -2,0% 1,196% 0,701% 0,875% 0,825% 0,374% 0,188% 0,118% 0,067% 0,020% 0,513% 0,543% 0,574% 0,590% 0,012% -0,755% -0,769% Zdroj: Vlastné spracovanie podľa: GLOBAL RATES Interest rate: libor. [online]. [cit ]. Dostupné na internete: < pásme (- 1,25%) až (- 0,25 %). Keďže vyhliadky globálnej ekonomiky sa v poslednom období mierne zhoršili a situácia na finančných trhoch zostáva nestabilná, bude centrálna banka v prípade potreby intervenovať na devízových trhoch v záujme oslabenia domácej meny. 6 Kurz k je 1 EUR = 1,0736 CHF 7 Hodnota k

10 5.Vplyv referenčnej sadzby SARON na výnosnosť 10-ročných vládnych dlhopisov Ako sme uviedli, SNB nie je závislá na menovej politike ECB, realizuje vlastnú menovú politiku. Úrokové sadzby peňažného trhu ovplyvňujú výnosnosť štátnych obligácií. Na rast (pokles) úrokových sadzieb peňažného trhu s určitým časovým oneskorením reagujú úrokové sadzby kapitálového trhu rovnakým smerom. Úrokové sadzby peňažného trhu predstavujú dolný limit na určenie výnosnosti dlhodobých štátnych cenných papierov. Referenčná úroková sadzba Národnej banky Švajčiarska SARON predstavuje dolnú hranicu pre stanovenie výnosnosti švajčiarskych vládnych dlhopisov. V dlhodobom horizonte s rastom ekonomiky výnosnosť vládnych dlhopisov Švajčiarska postupne klesala. Výnosnosť bondov v súlade s rastom ekonomiky od roku 1999 vykazovala stabilný klesajúci trend. V súčasnosti je výnosnosť záporná (- 0,13 %) 8. Podobne ako v prípade nemeckých vládnych bondov, aj pri nákupe švajčiarskych vládnych bondov investori platia štátu viac, ako z investície získajú. Napriek zápornej výnosnosti investori oceňujú nízke riziko a likviditu, ktoré sú spojené s investovaním do švajčiarskych štátnych cenných papierov (Graf 3). [9] Graf 3: Výnosnosť švajčiarskych vládnych bondov a sadzba SARON ( ) Zdroj: Department of the Treasury.Switzerland 8 Výnosnosť 10R vládnych bondov k spotová sadzba.

11 Záver Na základe analýzy vývoja švajčiarskych referenčných úrokových sadzieb sme posúdili mieru vplyvu referenčnej sadzby Národnej banky Švajčiarska, sadzby SARON na výnosnosť vládnych dlhopisov. V štandardnom období výnosnosť vládnych bondov ovplyvňujú makroekonomické veličiny inflácia, výška HNP, zadlženosť krajiny, objem peňazí v ekonomike, zmena kurzu domácej meny. Možno konštatovať, že v období globálnej krízy výnosnosť štátnych obligácií ovplyvňujú okrem makroekonomických veličín významnou mierou referenčné úrokové sadzby centrálnej banky a zmeny v ich nastavení. Výška jednodňovej referenčnej sadzby SARON predstavovala dolný limit pre stanovenie výnosnosti švajčiarskych vládnych bondov. Na základe uskutočnenej analýzy konštatujeme vplyv referenčnej sadzby SNB na výnosnosť 10-ročných vládnych dlhopisov Švajčiarska v sledovanom období. Článok bol vypracovaný v rámci projektu VEGA (1/0124/14) Úloha finančných inštitúcií a kapitálového trhu v riešení problémov dlhovej krízy v Európe. Ing. Viera Malacká, PhD. Katedra bankovníctva a medzinárodných financií Národohospodárska fakulta Ekonomická univerzita v Bratislave Dolnozemská cesta Bratislava, SR Zdroje: [1] SWISS NATIONAL BANK The SNB: History. [online]. Switzerland: National bank.2016.[cit ]. Dostupné na: < [2] SIX SWISS EXCHANGE [cit ]. Dostupné na: [3] SWISS NATIONAL BANK Swiss Reference Rate. [online]. Switzerland: Nationalbank, [cit ]. Dostupné na:<

12 [4] SIX SWISS EXCHANGE Swiss Reference Rates. [online]. Switzerland: SIX Swiss Exchange, [cit ]. Dostupné na internete: < exchange.com/downloads/indexinfo/online/swiss_reference_rates/swiss_reference_rates_facts heet.pdf>. [5] [6] GLOBAL-RATES.2016.SNB target rate: Swiss central bank interest rate. [online].[cit ]. Dostupné na internete: < [7] SWISS NATIONALBANK Statistics: Interes rate and Exchange rate. [online]. Switzerland: Nationalbank,2016. [cit ]. Dostupné na internete:< [8] GLOBAL-RATES.2015.CHF LIBOR interest rate Swiss fance LIBOR. [online].[cit ]. Dostupné na internete:< [9] Department of the Treasury. Switzerland

Príloha č. 3: k Cenníku služieb JELLYFISH Finport Professional a Individuálne riadené portfólio

Príloha č. 3: k Cenníku služieb JELLYFISH Finport Professional a Individuálne riadené portfólio Príloha č. 3: k Cenníku služieb JELLYFISH Finport Professional a Individuálne riadené portfólio Úrokové sadzby (úrokové sadzby pre kreditné úroky z hotovosti, debetné úroky z úverov poskytnutých brokerom

More information

VÝVOJ OBJEMU POSKYTNUTÝCH ÚVEROV A ICH DOHODNUTEJ PRIEMERNEJ ÚROKOVEJ SADZBY NA SLOVENSKU V KONTEXTE VÝVOJA ZÁKLADNEJ ÚROKOVEJ SADZBY

VÝVOJ OBJEMU POSKYTNUTÝCH ÚVEROV A ICH DOHODNUTEJ PRIEMERNEJ ÚROKOVEJ SADZBY NA SLOVENSKU V KONTEXTE VÝVOJA ZÁKLADNEJ ÚROKOVEJ SADZBY VÝVOJ OBJEMU POSKYTNUTÝCH ÚVEROV A ICH DOHODNUTEJ PRIEMERNEJ ÚROKOVEJ SADZBY NA SLOVENSKU V KONTEXTE VÝVOJA ZÁKLADNEJ ÚROKOVEJ SADZBY THE DEVELOPMENT OF THE AMOUNT OF LOANS GRANTED AND THEIR APPROPRIATE

More information

Stanovenie úrokových sadzieb vybraných centrálnych bánk a neštandardné opatrenia menovej politiky ako reakcia na globálnu hospodársku krízu

Stanovenie úrokových sadzieb vybraných centrálnych bánk a neštandardné opatrenia menovej politiky ako reakcia na globálnu hospodársku krízu Stanovenie úrokových sadzieb vybraných centrálnych bánk a neštandardné opatrenia menovej politiky ako reakcia na globálnu hospodársku krízu Daniel Novota Technická univerzita v Košiciach Cieľom príspevku

More information

FDI development during the crisis from 2008 till now

FDI development during the crisis from 2008 till now VŠB-TU Ostrava, Ekonomická fakulta, katedra Financí 8. -. září FDI development during the crisis from 8 till now Michal Fabuš, Miroslav Kohuťár Abstract Investments represent an important resource of country

More information

Sadzobník kartových poplatkov firemné platobné karty / Schedule of Card Charges company payment cards

Sadzobník kartových poplatkov firemné platobné karty / Schedule of Card Charges company payment cards Sadzobník kartových poplatkov firemné platobné karty / Schedule of Card Charges company payment cards Citibank Europe plc., so sídlom Dublin, North Wall Quay 1, Írsko, registrovaná v registri spoločností

More information

Kapitola 14. Výmenné kurzy a devízový trh: meny ako aktíva

Kapitola 14. Výmenné kurzy a devízový trh: meny ako aktíva Kapitola 14 Výmenné kurzy a devízový trh: meny ako aktíva Obsah Čo sú výmenné kurzy Výmenné kurzy a ceny tovarov Devízový trh Dopyt po mene a ostatných aktívach Model devízového trhu: vplyv úrokových sadzieb

More information

Vplyv finančnej krízy na hodnotu rizikovej prémie Pavel Kardoš

Vplyv finančnej krízy na hodnotu rizikovej prémie Pavel Kardoš Vplyv finančnej krízy na hodnotu rizikovej prémie Pavel Kardoš Abstract Cieľ článku: Cieľom tohto článku je priblížiť zmeny hodnoty rizikovej prémie, identifikovať ktoré determinanty ju ovplyvňujú a ako

More information

fakulta matematiky, fyziky a informatiky univerzity komenského v bratislave Projekt z finančnej matematiky

fakulta matematiky, fyziky a informatiky univerzity komenského v bratislave Projekt z finančnej matematiky fakulta matematiky, fyziky a informatiky univerzity komenského v bratislave Projekt z finančnej matematiky Bratislava 2008 Martin Takáč Fakulta Matematiky, Fyziky a Informatiky, Univerzita Komenského v

More information

Attachment No. 1 Employees authorized for communication

Attachment No. 1 Employees authorized for communication On behalf of Market Operator: Attachment No. 1 Employees authorized for communication Employees authorized for invoicing and payments: Head of billing Dana Vinická +421 917 931 470 dana.vinicka@okte.sk

More information

2. CENTRÁLNE BANKOVNÍCTVO Vznik centrálnych bánk Funkcie centrálnej banky Národná banka Slovenska

2. CENTRÁLNE BANKOVNÍCTVO Vznik centrálnych bánk Funkcie centrálnej banky Národná banka Slovenska Obsah Predhovor...3 Obsah...4 Content...8 Zoznam obrázkov...12 Zoznam grafov...14 Zoznam prípadových štúdií...15 1. BANKY V NÁRODNOM HOSPODÁRSTVE...16 1.1. Národné hospodárstvo a finančné inštitúcie...16

More information

SLOVENSKÁ POĽNOHOSPODÁRSKA UNIVERZITA V NITRE FAKULTA EKONOMIKY A MANAŽMENTU VPLYV MONETÁRNEJ POLITIKY NA VÝKONNOSŤ EKONOMIKY SR

SLOVENSKÁ POĽNOHOSPODÁRSKA UNIVERZITA V NITRE FAKULTA EKONOMIKY A MANAŽMENTU VPLYV MONETÁRNEJ POLITIKY NA VÝKONNOSŤ EKONOMIKY SR SLOVENSKÁ POĽNOHOSPODÁRSKA UNIVERZITA V NITRE FAKULTA EKONOMIKY A MANAŽMENTU VPLYV MONETÁRNEJ POLITIKY NA VÝKONNOSŤ EKONOMIKY SR Bakalárska práca Študijný program: Študijný odbor: Školiace pracovisko:

More information

KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 1. POLROK 2017

KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 1. POLROK 2017 KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 1. POLROK 2017 VŠETKO, ČO JE MOŽNÉ www.vub.sk, *0200 Bank of JEDNOTLIVÉ TRHY V DETAILOCH PROGNÓZY VÝVOJA Vážení klienti, rast ekonomiky na začiatku roku 2017 v Európe

More information

Valuation of Certificates of Deposit 1

Valuation of Certificates of Deposit 1 Valuation of Certificates of Deposit 1 Božena Hrvoľová Abstract: Certificates of Deposit are securities that belong to the debt, short-term securities on the money market. It follows that for their valuations

More information

ČSOB d.s.s.,a.s., ČSOB STABILITA konzervatívny dôchodkový fond

ČSOB d.s.s.,a.s., ČSOB STABILITA konzervatívny dôchodkový fond MESAČNÁ SPRÁVA K 31. JANUÁRU 2006 Správca fondu: ČSOB d.s.s., a.s. Typ fondu: Konzervatívny Deň vytvorenia fondu: 22.3.2005 1,0258 Sk 20 436 532,35 Sk Dátum aktualizácie: 31.1.2006 1,0450 1,0350 1,0250

More information

Spotreba domácností je hlavným ťahúňom rastu

Spotreba domácností je hlavným ťahúňom rastu Slovenská sporiteľňa. Analýzy trhu 30. 06. 2017 Spotreba domácností je hlavným ťahúňom rastu Trh práce naďalej rázne napreduje Katarína Muchová muchova.katarina@slsp.sk Prehľad predpovedí 2017 2018 Kľúčová

More information

Investície a spotreba ťahajú rast ekonomiky

Investície a spotreba ťahajú rast ekonomiky Slovenská sporiteľňa. Analýzy trhu 26. 11. 2015 Investície a spotreba ťahajú rast ekonomiky Rast HDP zrýchlil, ekonomike pomáhajú eurofondy Katarína Muchová muchova.katarina@slsp.sk Prehľad predpovedí

More information

ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS JÚL 1998 ROČNÍK 6 BANKING JOURNAL JULY 1998 VOLUME VI

ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS JÚL 1998 ROČNÍK 6 BANKING JOURNAL JULY 1998 VOLUME VI ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS JÚL 1998 ROČNÍK 6 BANKING JOURNAL JULY 1998 VOLUME VI NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA Návšteva guvernéra NBS v Turecku Guvernér NBS V. Masár v rozhovore s guvernérom

More information

Domáci dopyt a čisté vývozy ťahajú rast

Domáci dopyt a čisté vývozy ťahajú rast Slovenská sporiteľňa. Analýzy trhu Slovensko Dlhodobý výhľad 29. 03. 2018 Domáci dopyt a čisté vývozy ťahajú rast Trhu práce sa aj naďalej darí lámať rekordy Katarína Muchová muchova.katarina@slsp.sk Moody's

More information

Determinants of loans in Slovakia

Determinants of loans in Slovakia Determinants of loans in Slovakia Ing. Kristína Kočišová, PhD. Technical University of Košice, Faculty of Economics, Department of Banking and Investment; Nemcovej 32, 04001 Košice kristina.kocisova@tuke.sk

More information

September 2015 Ročník 23. bankový

September 2015 Ročník 23. bankový 7 September 2015 Ročník 23 Odborný bankový časopis Národná banka slovenska B I A T E C B I ATEC Oslavy 125. výročia založenia Múzea mincí a medailí v Kremnici V roku 2015 si pripomíname 125. výročie založenia

More information

MEDZINÁRODNÝ VEDECKÝ ČASOPIS MLADÁ VEDA / YOUNG SCIENCE

MEDZINÁRODNÝ VEDECKÝ ČASOPIS MLADÁ VEDA / YOUNG SCIENCE MEDZINÁRODNÝ VEDECKÝ ČASOPIS MLADÁ VEDA / YOUNG SCIENCE Jún 2016 (číslo 1) Ročník štvrtý ISSN 1339-3189 Kontakt: info@mladaveda.sk, tel.: +421 908 546 716, www.mladaveda.sk Fotografia na obálke: Obec Kanal

More information

KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 1. POLROK 2018

KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 1. POLROK 2018 KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 1. POLROK 2018 VŠETKO, ČO JE MOŽNÉ www.vub.sk, 0850 123 000 Bank of JEDNOTLIVÉ TRHY V DETAILOCH Vážení klienti, rast globálnej ekonomiky zotrval veľmi solídny aj počas

More information

NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA

NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA STRETNUTIE S JUBILANTOM Koncom februára sa dožil významného životného jubilea 85 rokov Ing. Jozef Ševčík, ktorý od r. 1931 až do svojho odchodu do dôchodku

More information

Výbor pre kontrolu rozpočtu PRACOVNÝ DOKUMENT

Výbor pre kontrolu rozpočtu PRACOVNÝ DOKUMENT Európsky parlament 2014-2019 Výbor pre kontrolu rozpočtu 18.1.2017 PRACOVNÝ DOKUMENT o osobitnej správe Dvora audítorov č. 26/2016 (absolutórium za rok 2015): Zvýšenie účinnosti krížového plnenia a dosiahnutie

More information

STATE OF NOMINAL CONVERGENCE

STATE OF NOMINAL CONVERGENCE 4 ročník 19, 1/211B I A T E C 1 This contribution provides a brief summary of the main findings presented in the NBS publication entitled Analýza konvergencie slovenskej ekonomiky 211 (Analysis of the

More information

Premium Harmonic TB. Komentár portfólio manažéra % 29%

Premium Harmonic TB. Komentár portfólio manažéra % 29% Mesačný report Viac o fonde Výkonnosť fondu Dokumenty www.tam.sk 31. august 2018 strana 1/5 Základné údaje Čistá hodnota aktív 139 142 134 Historická výkonnosť 12, 5, -6,9% 6, 5, -3,7% 2, 5, -1,9% Kurz

More information

Krajina Tarify Minimum Maximum. Austrália 0,15 % z hodnoty transakcie AUD 10 - Belgicko 0,12 % z hodnoty transakcie EUR 6 EUR 99

Krajina Tarify Minimum Maximum. Austrália 0,15 % z hodnoty transakcie AUD 10 - Belgicko 0,12 % z hodnoty transakcie EUR 6 EUR 99 Akcie a ETF Krajina Tarify Minimum Maximum Austrália 0,15 % z hodnoty transakcie AUD 10 - Belgicko 0,12 % z hodnoty transakcie EUR 6 EUR 99 Čína 0,20 % z hodnoty transakcie ¹ CNH 50 - Francúzsko 0,12 %

More information

Premium Strategic TB

Premium Strategic TB Mesačný report Viac o fonde Výsledky fondov Dokumenty www.tam.sk 31. august 2018 strana 1/5 Základné údaje Čistá hodnota aktív 35 974 481 Historická výkonnosť 16,1% 6, -9, 9,1% 8, 1, -4, 2, 7, -2,1% Kurz

More information

OPENNES OF THE ECONOMY IN SLOVAK REPUBLIC AND IN THE COUNTRIES OF THE EUROZONE

OPENNES OF THE ECONOMY IN SLOVAK REPUBLIC AND IN THE COUNTRIES OF THE EUROZONE OTVORENOSŤ EKONOMIKY SR A KRAJÍN EUROZÓNY OPENNES OF THE ECONOMY IN SLOVAK REPUBLIC AND IN THE COUNTRIES OF THE EUROZONE Mariana Bujňáková ABSTRACT Slovak republic as a small open economy with relatively

More information

KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 2. POLROK 2017

KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 2. POLROK 2017 KATALÓG FONDOV V PONUKE VÚB BANKY 2. POLROK 2017 VŠETKO, ČO JE MOŽNÉ www.vub.sk, 0850 123 000 Bank of JEDNOTLIVÉ TRHY V DETAILOCH Vážení klienti, rok 2017 bol pre svetovú ekonomiku ďalším rokom solídneho

More information

PONUKA BANKOVÝCH PRODUKTOV A SLUŽIEB

PONUKA BANKOVÝCH PRODUKTOV A SLUŽIEB PONUKA BANKOVÝCH PRODUKTOV A SLUŽIEB platná od 02.10.2018 III. časť - Maloletí klienti J&T BANKA, a.s., so sídlom Pobřežní 297/14, 186 00 Praha 8, IČ: 471 15 378, zapísaná v Obchodnom registri vedenom

More information

Malovecká, I. 1, Papargyris, K. 1, Mináriková, D. 1, Foltán V. 1, Jankovská, A. 2

Malovecká, I. 1, Papargyris, K. 1, Mináriková, D. 1, Foltán V. 1, Jankovská, A. 2 ISSN 1338-6786 (online) and ISSN 0301-2298 (print version), DOI: 10.1515/afpuc-2015-0015 ACTA FACULTATIS PHARMACEUTICAE UNIVERSITATIS COMENIANAE Prosperity of community pharmacy evaluated by gross and

More information

Rada Európskej únie V Bruseli 18. novembra 2016 (OR. en) Jordi AYET PUIGARNAU, riaditeľ, v zastúpení generálneho tajomníka Európskej komisie

Rada Európskej únie V Bruseli 18. novembra 2016 (OR. en) Jordi AYET PUIGARNAU, riaditeľ, v zastúpení generálneho tajomníka Európskej komisie Rada Európskej únie V Bruseli 18. novembra 2016 (OR. en) 14630/16 ADD 1 SPRIEVODNÁ POZNÁMKA Od: Dátum doručenia: 17. novembra 2016 Komu: Č. dok. Kom.: COM(2016) 727 final Predmet: ECOFIN 1062 UEM 369 SOC

More information

Compound Rate for SARON. March 2019

Compound Rate for SARON. March 2019 Compound Rate for SARON March 2019 SIX operates the fully automated trading platform for the secured money market (short-term credit funding) in Switzerland (SIX Repo). The SARON reference rate reflects

More information

Bubliny na finančných trhoch

Bubliny na finančných trhoch Kristína Klátiková Peter Korduliak Bubliny na finančných trhoch 3.časť Z histórie Tulipmánia Jednou z prvých zdokumentovaných bublín bola takzvaná Tulipmánia (1636-1637) v Holandsku. Počas nej sa z obchodovania

More information

DÔLEŽITOSŤ INVESTOVANIA VOĽNÝCH PEŇAŽNÝCH PROSTRIEDKOV DO PODIELOVÝCH FONDOV THE IMPORTANCE OF INVESTING FREE FUNDS IN MUTUAL FUNDS

DÔLEŽITOSŤ INVESTOVANIA VOĽNÝCH PEŇAŽNÝCH PROSTRIEDKOV DO PODIELOVÝCH FONDOV THE IMPORTANCE OF INVESTING FREE FUNDS IN MUTUAL FUNDS DÔLEŽITOSŤ INVESTOVANIA VOĽNÝCH PEŇAŽNÝCH PROSTRIEDKOV DO PODIELOVÝCH FONDOV THE IMPORTANCE OF INVESTING FREE FUNDS IN MUTUAL FUNDS MONIKA LIČKOVÁ JUDr. Monika Ličková, Katedra obchodného a hospodárskeho

More information

ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS MÁJ 2001 ROČNÍK 9 BANKING JOURNAL MAY 2001 VOLUME IX

ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS MÁJ 2001 ROČNÍK 9 BANKING JOURNAL MAY 2001 VOLUME IX ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS MÁJ 2001 ROČNÍK 9 BANKING JOURNAL MAY 2001 VOLUME IX NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA MBNWtíL IPdDHTMKÄ A JPMMIMŽdWANiE M M M Guvernér Národnej banky Slovenska

More information

IMPACT OF THE GLBOAL CRISIS ON LABOR MARKETS AND UNEMPLOYMENT IN SLOVAK REPUBLIC 7

IMPACT OF THE GLBOAL CRISIS ON LABOR MARKETS AND UNEMPLOYMENT IN SLOVAK REPUBLIC 7 IMPACT OF THE GLBOAL CRISIS ON LABOR MARKETS AND UNEMPLOYMENT IN SLOVAK REPUBLIC 7 Marta Martincova, Doc. Ing. PhD University of Economics Bratislava, Slovakia Abstract Defining demand at a national level

More information

THE IMPACT OF THE ECB s DECISIONS ON THE MONETARY DEVELOPMENT IN THE EUROAREA 1

THE IMPACT OF THE ECB s DECISIONS ON THE MONETARY DEVELOPMENT IN THE EUROAREA 1 THE IMPACT OF THE ECB s DECISIONS ON THE MONETARY DEVELOPMENT IN THE EUROAREA 1 Jana Kotlebová University of Economics Faculty of National Economy Dolnozemská cesta 1 852 35 Bratislava Slovakia e-mail:

More information

Vybrané makroekonomické ukazovatele Grécka v období pred vstupom do HMÚ

Vybrané makroekonomické ukazovatele Grécka v období pred vstupom do HMÚ Ing. Marián Vongrej, PhD. Bc. Zuzana Holková Národohospodárska fakulta Ekonomická univerzita v Bratislave Vybrané makroekonomické ukazovatele Grécka v období pred vstupom do HMÚ Selected Macroeconomic

More information

HARMONIZED MONETARY AND BANKING STATISTICS OF THE NATIONAL BANK OF SLOVAKIA

HARMONIZED MONETARY AND BANKING STATISTICS OF THE NATIONAL BANK OF SLOVAKIA CURRENT TOPIC 7 HARMONIZED MONETARY AND BANKING STATISTICS OF THE NATIONAL BANK OF SLOVAKIA BALANCE SHEET STATISTICS OF MONETARY FINANCIAL INSTITUTIONS AS A BASIS FOR CALCULATING MONETARY AGGREGATES UNDER

More information

Charles University in Prague Faculty of Social Sciences. The Rise of Shadow Banking

Charles University in Prague Faculty of Social Sciences. The Rise of Shadow Banking Charles University in Prague Faculty of Social Sciences Institute of Economic Studies MASTER THESIS The Rise of Shadow Banking Author: Bc. Michaela Dovicová Supervisor: PhDr. Petr Teplý, Ph.D. Academic

More information

Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky, d.s.s., a.s., PROSPERITA akciový dôchodkový fond MESAČNÁ SPRÁVA K 31.

Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky, d.s.s., a.s., PROSPERITA akciový dôchodkový fond MESAČNÁ SPRÁVA K 31. Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky, d.s.s., a.s., PROSPERITA akciový dôchodkový fond MESAČNÁ SPRÁVA K 31. DECEMBRU 2012 ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O FONDE Správca fondu: Depozitár: AKTUÁLNE ÚDAJE

More information

Politika FED-u behom finančnej krízy

Politika FED-u behom finančnej krízy Bankovní institut vysoká škola Praha Katedra financií a ekonómie Politika FED-u behom finančnej krízy Diplomová práca Autor : Bc. Lenka Luptáková Finance Vedúci práce : Ing. Petr Musil Ph.D. Praha 2016

More information

HODNOTENIE INVESTÍCIÍ POMOCOU ČISTEJ SÚČASNEJ HODNOTY A VPLYV ZMENY FAKTOROV NA INVESTIČNÉ ROZHODOVANIE. Ing. Veronika Uličná 89

HODNOTENIE INVESTÍCIÍ POMOCOU ČISTEJ SÚČASNEJ HODNOTY A VPLYV ZMENY FAKTOROV NA INVESTIČNÉ ROZHODOVANIE. Ing. Veronika Uličná 89 HODNOTENIE INVESTÍCIÍ POMOCOU ČISTEJ SÚČASNEJ HODNOTY A VPLYV ZMENY FAKTOROV NA INVESTIČNÉ ROZHODOVANIE Ing. Veronika Uličná 89 Abstrakt: Príspevok je venovaný hodnoteniu investícií pomocou čistej súčasnej

More information

Oznam pre akcionárov World Investment Opportunities Funds

Oznam pre akcionárov World Investment Opportunities Funds WORLD INVESTMENT OPPORTUNITIES FUNDS ( Spoločnosť ) Société d investissement à capital variable Sídlo: 11, rue Aldringen, L-1118 Luxembourg R.C.S. Luxembourg B-68.606 Oznam pre akcionárov World Investment

More information

OPTIMALIZÁCIA KAPITÁLOVEJ SKLADBY INVESTÍCIE

OPTIMALIZÁCIA KAPITÁLOVEJ SKLADBY INVESTÍCIE NATIONAL AND REGIONAL ECONOMICS VIII OPTIMALIZÁCIA KAPITÁLOVEJ SKLADBY INVESTÍCIE Ing. Radoslav BLAHOVEC Technická univerzita v Košiciach Ekonomická fakulta Katedra regionálnych vied a manažmentu Radoslav.Blahovec@tuke.sk

More information

Diverzifikácia rizika pri investičnom rozhodovaní s využitím alternatívnych foriem investovania

Diverzifikácia rizika pri investičnom rozhodovaní s využitím alternatívnych foriem investovania Bankovní institut vysoká škola Praha zahraničná vysoká škola Banská Bystrica Katedra ekonómie a financií Diverzifikácia rizika pri investičnom rozhodovaní s využitím alternatívnych foriem investovania

More information

Dopady prístupu nových členských krajín k EU na vývoj niektorých makroekonomických ukazovateľov

Dopady prístupu nových členských krajín k EU na vývoj niektorých makroekonomických ukazovateľov Dopady prístupu nových členských krajín k EU na vývoj niektorých makroekonomických ukazovateľov Impacts of EU- Accession of New Member States on development of some macroeconomic indices FEKETE Pál Abstract

More information

Zuzana ILKOVÁ * simple joint stock company, common shares, shares with special rights, shareholder agreements /eual

Zuzana ILKOVÁ * simple joint stock company, common shares, shares with special rights, shareholder agreements /eual 10.1515/eual-2017-0009 LEGAL FRAMEWORK FOR ESTABLISHING AND FUNCTIONING OF START UPS IN THE CONDITIONS OF SLOVAK LEGISLATION PRÁVNY RÁMEC PRE ZAKLADANIE A FUNGOVANIE STARTUPOV V PODMIENKACH PRÁVNEJ ÚPRAVY

More information

Finančné nástroje pre oblasť smart cities & regions. Január 2018

Finančné nástroje pre oblasť smart cities & regions. Január 2018 Finančné nástroje pre oblasť smart cities & regions Január 2018 Čo sú to vlastne finančné nástroje? Návratná / splatná forma finančnej pomoci Základné typy finančných nástrojov Úverové nástroje Garančné

More information

VÝROČNÁ SPRÁVA ANNUAL REPORT 2017

VÝROČNÁ SPRÁVA ANNUAL REPORT 2017 2 VÝROČNÁ SPRÁVA ANNUAL REPORT 2017 Obsah / TAbLE Of CONTENTs Základné údaje o spoločnosti / basic company data........................................................ 5 Príhovor generálneho riaditeľa

More information

VÝBER VHODNEJ METÓDY OCENENIA INVESTÍCIÍ 1.

VÝBER VHODNEJ METÓDY OCENENIA INVESTÍCIÍ 1. VÝBER VHODNEJ METÓDY OCENENIA INVESTÍCIÍ 1. Veronika Frnková ÚVOD V ekonomickej teórií možno nájsť rôzne metódy hodnotenia efektívnosti investícií, ktoré kopírujú požiadavky investorov na výstupnú informáciu

More information

VÝVOJ SLOVENSKEJ EKONOMIKY V KONTEXTE GLOBÁLNEJ FINANČNEJ KRÍZY

VÝVOJ SLOVENSKEJ EKONOMIKY V KONTEXTE GLOBÁLNEJ FINANČNEJ KRÍZY VÝVOJ SLOVENSKEJ EKONOMIKY V KONTEXTE GLOBÁLNEJ FINANČNEJ KRÍZY Rudolf Sivák, Peter Staněk ÚVOD Na prelome rokov 2008 a 2009 zasiahla ekonomicky vyspelé krajiny systémová kríza finančného sektora, ktorá

More information

Kvalita daňového systému v koncepte systémovej krízy

Kvalita daňového systému v koncepte systémovej krízy Ing. Lucia Mihóková Katedra financií Ekonomická fakulta Technická univerzita v Košiciach Kvalita daňového systému v koncepte systémovej krízy 1 Úvod Kríza, s prívlastkom systémová, sa podpísala pod prudký

More information

Makroekonomické projekcie odborníkov ECB pre eurozónu marec

Makroekonomické projekcie odborníkov ECB pre eurozónu marec Makroekonomické projekcie odborníkov ECB pre eurozónu marec 2017 1 Očakáva sa, že oživenie hospodárskej aktivity v eurozóne sa bude ďalej stabilizovať, a to mierne rýchlejším tempom, než sa pôvodne predpokladalo.

More information

ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS JÚN 1999 ROČNÍK 7 BANKING JOURNAL JUNE 1999 VOLUME VII

ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS JÚN 1999 ROČNÍK 7 BANKING JOURNAL JUNE 1999 VOLUME VII ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS JÚN 1999 ROČNÍK 7 BANKING JOURNAL JUNE 1999 VOLUME VII NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA Prehľad vzdelávacích podujatí Inštitútu bankového vzdelávania NBS na III.

More information

Identifikácia trhových neefektívností na základe makroekonomických veličín

Identifikácia trhových neefektívností na základe makroekonomických veličín Identifikácia trhových neefektívností na základe makroekonomických veličín Eduard BAUMÖHL Mária FARKAŠOVSKÁ Úvod Prvá komplexná publikácia zaoberajúca sa trhovými neefektívnosťami na akciovom trhu pochádza

More information

Vybrané makroekonomické ukazovatele Grécka v období po vstupe do HMÚ

Vybrané makroekonomické ukazovatele Grécka v období po vstupe do HMÚ Bc. Zuzana Holková Ing. Marián Vongrej, PhD. Národohospodárska fakulta Ekonomická univerzita v Bratislave Vybrané makroekonomické ukazovatele Grécka v období po vstupe do HMÚ Selected Macroeconomic Indicators

More information

ROČENKA BURZA CENNÝCH PAPIEROV V BRATISLAVE, A.S.

ROČENKA BURZA CENNÝCH PAPIEROV V BRATISLAVE, A.S. ROČENKA 2008 BURZA CENNÝCH PAPIEROV V BRATISLAVE, A.S. OBSAH ÚVOD KĽÚČOVÉ UDALOSTI 4 ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE A BURZOVÉ AKTIVITY 5 ZÁKLADNÉ FAKTY 1 ROČNÁ ŠTATISTIKA BCPB 20 ROČNÁ ŠTATISTIKA MTF 40 ZOZNAMY A

More information

Problémy oceňovania Startupov v súčasnosti. The problems with valuation of startups at present

Problémy oceňovania Startupov v súčasnosti. The problems with valuation of startups at present Problémy oceňovania Startupov v súčasnosti. The problems with valuation of startups at present Ján Bukoven Abstrakt: V súčasnosti je ekonomický rast a konkurencieschopnosť rozvinutých krajín poháňaný hlavne

More information

Oznámenie podielnikom Podfondov

Oznámenie podielnikom Podfondov Oznámenie podielnikom Podfondov Pioneer Funds - Global Investment Grade Corporate Bond Pioneer Funds - Absolute Return Multi-Strategy Growth Pioneer Funds - Multi Asset Real Return (zo dňa 30. novembra

More information

JE ÚSTAVNÉ POSTAVENIE ČNB RARITNÉ, ALEBO PREDBIEHA DOBU?

JE ÚSTAVNÉ POSTAVENIE ČNB RARITNÉ, ALEBO PREDBIEHA DOBU? JE ÚSTAVNÉ POSTAVENIE ČNB RARITNÉ, ALEBO PREDBIEHA DOBU? LADISLAV BALKO VEDÚCI ODBORU FINANČNÉHO PRÁVA KATEDRY OBCHODNÉHO, FINANČNÉHO A HOSPODÁRSKEHO PRÁVA PF UK BRATISLAVA Abstrakt Hlavnou témou príspevku

More information

Pasca strednopríjmových krajín a iné súvislosti aktuálneho vývoja reálnej konvergencie slovenskej ekonomiky 1

Pasca strednopríjmových krajín a iné súvislosti aktuálneho vývoja reálnej konvergencie slovenskej ekonomiky 1 1 Príspevok sumarizuje hlavné zistenia Analýzy konvergencie slovenskej ekonomiky (2015), týkajúce sa reálnej a nominálnej konvergencie. 2 Pasca strednopríjmových krajín a iné súvislosti aktuálneho vývoja

More information

Obsah Table of Contents

Obsah Table of Contents 2 VÝROČNÁ SPRÁVA 2016 ANNUAL REPORT 3 Obsah Table of Contents Základné údaje o spoločnosti / Basic company data.............................................. 5 Príhovor generálneho riaditeľa / Preface

More information

ANALÝZA KONVERGENCIE SLOVENSKEJ EKONOMIKY ODBOR VÝSKUMU

ANALÝZA KONVERGENCIE SLOVENSKEJ EKONOMIKY ODBOR VÝSKUMU ANALÝZA KONVERGENCIE SLOVENSKEJ EKONOMIKY ODBOR VÝSKUMU Národná banka Slovenska www.nbs.sk Imricha Karvaša 1 813 25 Bratislava research@nbs.sk júl ISSN 1337-5830 Práca neprešla jazykovou úpravou. Všetky

More information

Raiffeisen Centrobank AG WEBEX - 1.ČASŤ PRE TATRA BANKA PREMIUM BANKING. Jún, Certifikáty od

Raiffeisen Centrobank AG WEBEX - 1.ČASŤ PRE TATRA BANKA PREMIUM BANKING. Jún, Certifikáty od Raiffeisen Centrobank AG WEBEX - 1.ČASŤ PRE TATRA BANKA PREMIUM BANKING Jún, 2018 Certifikáty od WEBEX OBSAH 1. Nové Emisie 2. Podkladový index - aktualizácia vývoja na akciových trhoch 3. Premium garantované

More information

HODNOCENÍ VÝNOSNOSTI RŮZNÝCH FOREM INVESTIC DO NEMOVITOSTÍ

HODNOCENÍ VÝNOSNOSTI RŮZNÝCH FOREM INVESTIC DO NEMOVITOSTÍ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY FAKULTA PODNIKATELSKÁ ÚSTAV EKONOMIKY FACULTY OF BUSINESS AND MANAGEMENT INSTITUTE OF ECONOMICS HODNOCENÍ VÝNOSNOSTI RŮZNÝCH FOREM INVESTIC DO

More information

ZRÁŽKA ZA NÍZKU LIKVIDITU

ZRÁŽKA ZA NÍZKU LIKVIDITU ZRÁŽKA ZA NÍZKU LIKVIDITU Stela Beslerová, Juraj Tobák, Petra Tutková ÚVOD V slovenskom a rovnako aj v českom podnikateľskom prostredí sú väčšinou oceňované podniky, ktoré nie sú kótované na burze cenných

More information

Efekty zahraničnej pomoci na zníženie regionálnych disparít: Prípady tranzitívnych, rozvíjajúcich sa a rozvojových ekonomík 1

Efekty zahraničnej pomoci na zníženie regionálnych disparít: Prípady tranzitívnych, rozvíjajúcich sa a rozvojových ekonomík 1 980 Ekonomický časopis, 57, 2009, č. 10, s. 980 999 Efekty zahraničnej pomoci na zníženie regionálnych disparít: Prípady tranzitívnych, rozvíjajúcich sa a rozvojových ekonomík 1 Menbere WORKIE TIRUNEH*

More information

Christiana Serugová, Partner, Tax Leader at PwC Tel.:

Christiana Serugová, Partner, Tax Leader at PwC Tel.: Press Release Date 24 November 2016 Contact PwC Slovakia Christiana Serugová, Partner, Tax Leader at PwC Tel.: +421 2 59350 614 christiana.serugova@sk.pwc.com Mariana Butkovská, Marketing & Communications

More information

DLHOVÁ KRÍZA V EURÓPSKEJ MENOVEJ ÚNII

DLHOVÁ KRÍZA V EURÓPSKEJ MENOVEJ ÚNII Lukáš Holas DLHOVÁ KRÍZA V EURÓPSKEJ MENOVEJ ÚNII Abstract: The subject of the paper is the sovereign debt crisis in the European Monetary Union. In order to understand further causalities, the aim of

More information

Inflation in the US Economy: It Is a Problem or Not?

Inflation in the US Economy: It Is a Problem or Not? MPRA Munich Personal RePEc Archive Inflation in the US Economy: It Is a Problem or Not? Bednarik, Radek 3. January 21 Online at http://mpra.ub.uni-muenchen.de/19732/ MPRA Paper No. 19732, posted 3. January

More information

ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS FEBRUÁR 2000 ROČNÍK 8 BANKING JOURNAL FEBRUARY 2000 VOLUME VIII. >i ; NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA

ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS FEBRUÁR 2000 ROČNÍK 8 BANKING JOURNAL FEBRUARY 2000 VOLUME VIII. >i ; NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS FEBRUÁR 2000 ROČNÍK 8 BANKING JOURNAL FEBRUARY 2000 VOLUME VIII >i ; mm NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA JACQUES DE LAROSIERE NA SLOVENSKU Guvernér Národnej banky

More information

Produkty finančných trhov a ich riziká. Produkty kapitálových trhov

Produkty finančných trhov a ich riziká. Produkty kapitálových trhov Produkty finančných trhov a ich riziká Produkty kapitálových trhov Obsah Úvod... 1 rizík... 2 Všeobecné... 2 Charakteristiky opcií... 4 Riziko straty investovanej čiastky... 5 Daňové dopady... 5 finančných

More information

Riadenie úrokového rizika dlhopisových portfólií v komerčných bankách The Interest Risk Management of the Bond Portfolio in Commercial Banks

Riadenie úrokového rizika dlhopisových portfólií v komerčných bankách The Interest Risk Management of the Bond Portfolio in Commercial Banks Riadenie úrokového rizika dlhopisových portfólií v komerčných bankách The Interest Risk Management of the Bond Portfolio in Commercial Banks Vladimír GVOZDJÁK Abstrakt Dlhopisy ako cenný papier predstavujú

More information

Investičné bubliny a ich vplyv na vývoj ekonomík

Investičné bubliny a ich vplyv na vývoj ekonomík Ing.Adrián Mrva Národohospodárska fakulta Ekonomickej univerzity v Bratislave Investičné bubliny a ich vplyv na vývoj ekonomík 2.časť Tvorba bublín v laboratórnom prostredí Bubliny sa môžu tvoriť aj v

More information

ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS JÚN 2001 ROČNÍK 9 BANKING JOURNAL JUNE 2001 VOLUME IX

ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS JÚN 2001 ROČNÍK 9 BANKING JOURNAL JUNE 2001 VOLUME IX ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS JÚN 2001 ROČNÍK 9 BANKING JOURNAL JUNE 2001 VOLUME IX I >? NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA Jozef Mudrík viceguvernér NBS 23. 5. 1995-22. 5. 2001 Ing. Jozef Mudrík

More information

Správcovská spoločnosť: IAD Investments, správ. spol., a.s., Malý trh 2/A, Bratislava 1

Správcovská spoločnosť: IAD Investments, správ. spol., a.s., Malý trh 2/A, Bratislava 1 Správa o hospodárení správcovskej spoločnosti s majetkom v podielovom fonde za kalendárny rok 2014 podľa 187 zákona č. 203/2011 Z.z. o kolektívnom investovaní v znení neskorších predpisov (ZKI) Správcovská

More information

Podmienky prijatia: ukončené vysokoškolské štúdium II. stupňa v ekonomickom odbore

Podmienky prijatia: ukončené vysokoškolské štúdium II. stupňa v ekonomickom odbore Informácie pre uchádzačov o doktorandské štúdium na akad. roku 2011/2012 doktorandský študijný program v dennej a v externej forme štúdia: financie v študijnom odbore 3.3.7.financie Podmienky prijatia:

More information

NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA

NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA Prehľad vzdelávacích podujatí Inštitútu bankového vzdelávania NBS na október november 2000 1 Názov vzdelávacieho podujatia OKTÓBER Dátum Angličtina pre

More information

News-based indicators as a measure of credit market integration in the Visegrad countries

News-based indicators as a measure of credit market integration in the Visegrad countries News-based indicators as a measure of credit market integration in the Visegrad countries Pavla Vodová 1 Abstract In this paper we assess with news-based indicators the extent to which credit markets in

More information

ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS OKTÓBER 2000 ROČNÍK 8 BANKING JOURNAL OCTOBER 2000 VOLUME VIII

ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS OKTÓBER 2000 ROČNÍK 8 BANKING JOURNAL OCTOBER 2000 VOLUME VIII ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS OKTÓBER 2000 ROČNÍK 8 BANKING JOURNAL OCTOBER 2000 VOLUME VIII NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA NATIONAL BANK OF SLOVAKIA BANKE / Y J Guvernér Národnej banky Slovenska Marián Jusko prijal

More information

Program stability Slovenskej republiky na roky 2011 aţ 2014

Program stability Slovenskej republiky na roky 2011 aţ 2014 ; Program stability Slovenskej republiky na roky 2011 aţ 2014 apríl 2011 OBSAH POLITICKÉ ZÁVÄZKY VLÁDY SR... 4 ÚVOD... 5 I. RÁMCE A CIELE HOSPODÁRSKEJ POLITIKY... 7 I.1. Stabilizácia... 7 I.2. Štrukturálne

More information

Ing. Mgr. Ľuboš Ševčík, CSc. Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva General Director and Chairman of the Board of Directors

Ing. Mgr. Ľuboš Ševčík, CSc. Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva General Director and Chairman of the Board of Directors 2011 Ing. Mgr. Ľuboš Ševčík, CSc. Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva General Director and Chairman of the Board of Directors Vážení akcionári, vážení klienti, v rukách držíte Výročnú správu

More information

Stratégia vývoja domáceho dopytu ako hlavného stimula ného predpokladu pre budúce podnikate

Stratégia vývoja domáceho dopytu ako hlavného stimula ného predpokladu pre budúce podnikate Stratégia vývoja domáceho dopytu ako hlavného stimulačného predpokladu pre budúce podnikateľské prostredie a nástroje na riešenie dopadov globálnej svetovej recesie VERI CONSULT Obsah Úvod... 3 1. Metodický

More information

Október 2018 Ročník 26 ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA

Október 2018 Ročník 26 ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA Október 2018 Ročník 26 ODBORNÝ BANKOVÝ ČASOPIS NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA B I A T E C 5 B I ATEC ECB predstavila nové bankovky 100 a 200 Dňa 17. septembra 2018 Európska centrálna banka predstavila nové bankovky

More information

Financial Accelerator and Interest Rate in Selected Countries

Financial Accelerator and Interest Rate in Selected Countries COMENIUS UNIVERZITY, BRATISLAVA FACULTY OF MATHEMAICS, PHYSICS AND INFORMATICS Department of Applied Mathematics and Statistics Financial Accelerator and Interest Rate in Selected Countries Bc. Lenka Babjaková

More information

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV OZNÁMENIE KOMISIE RADE, EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV OZNÁMENIE KOMISIE RADE, EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV SK SK SK KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV Brusel, 13.11.2007 KOM(2007) 708 v konečnom znení OZNÁMENIE KOMISIE RADE, EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

More information

Credit to Households. What Impacts the Growth in Slovakia?

Credit to Households. What Impacts the Growth in Slovakia? Ekonomický časopis, 61, 2013, č. 3, s. 223 234 223 Credit to Households. What Impacts the Growth in Slovakia? Renáta VOKOROKOSOVÁ* František PELLER** Abstract Financial institutions have a special role

More information

OBSAH. Contents. ÚVOD Introduction. KĽÚČOVÉ UDALOSTI Key Events. ZÁKLADNÉ FAKTY Important Facts

OBSAH. Contents. ÚVOD Introduction. KĽÚČOVÉ UDALOSTI Key Events. ZÁKLADNÉ FAKTY Important Facts OBSAH Contents ÚVOD Introduction KĽÚČOVÉ UDALOSTI Key Events 5 ZÁKLADNÉ FAKTY Important Facts 6 ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE A BURZOVÉ AKTIVITY Basic Information and Stock Exchange Activities 14 ŠÍRENIE BURZOVÝCH

More information

CEGEDIM produktové protfólio Hotel Kaskády

CEGEDIM produktové protfólio Hotel Kaskády CEGEDIM produktové protfólio 6.11.2012 Hotel Kaskády Cegedim predstavenie od roku 1969 43 ročná skúsenosť 8 200 zamestnancov priame zastúpenie v 43 krajinách sveta poskytovaná podpora vo viac ako 80 krajinách

More information

VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA EKONOMICKÁ FAKULTA KATEDRA FINANCÍ. Currency risk hedging in Flash Steel, a. s.

VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA EKONOMICKÁ FAKULTA KATEDRA FINANCÍ. Currency risk hedging in Flash Steel, a. s. VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA EKONOMICKÁ FAKULTA KATEDRA FINANCÍ Zajištění proti kurzovému riziku ve společnosti Flash Steel, a. s. Currency risk hedging in Flash Steel, a. s. company

More information

CELKOVÁ FAKTOROVÁ PRODUKTIVITA A JEJ DETERMINANTY V EURÓPSKEJ ÚNII TOTAL FACTOR PRODUCTIVITY AND ITS DETERMINANTS IN THE EUROPEAN UNION

CELKOVÁ FAKTOROVÁ PRODUKTIVITA A JEJ DETERMINANTY V EURÓPSKEJ ÚNII TOTAL FACTOR PRODUCTIVITY AND ITS DETERMINANTS IN THE EUROPEAN UNION MEDZINÁRODNÉ VZŤAHY / JOURNAL OF INTERNATIONAL RELATIONS Faculty of International Relations, University of Economics in Bratislava 2016, Volume XIV., Issue 1, Pages 19-35. ISSN 1336-1562 (print), ISSN

More information

FOREIGN DIRECT INVESTMENTS AND THEIR INFLUENCE ON ECONOMIC GROWTH AND REGIONAL DEVELOPMENT

FOREIGN DIRECT INVESTMENTS AND THEIR INFLUENCE ON ECONOMIC GROWTH AND REGIONAL DEVELOPMENT FOREIGN DIRECT INVESTMENTS AND THEIR INFLUENCE ON ECONOMIC GROWTH AND REGIONAL DEVELOPMENT Rastislav Kotulič Introduction Years of totalitarian regime left their marks not only on the economic system but

More information

Annual Report 2014 VÚB As set Management správ. spol., a. s.,

Annual Report 2014 VÚB As set Management správ. spol., a. s., Annual Report 2014 VÚB Asset Management správ. spol., a. s., Mlynské Nivy 1, P. O. Box 6, 820 04 Bratislava 24 Obchodný register: Okresný súd Bratislava I, Oddiel: Sa, Vložka číslo 2416/B, IČO: 35786272,

More information

#$%&' '' ( ':*.- ) $' ) (. >' )' ',-& '.,/,0..+,1 : # 1!.-.9 '#( 1<'0.'..'0=0+.,>+,#( 5>. >#1 5-9.#1 8:. >'#5 #8 ;+. 4&'%#8 #?

#$%&' '' ( ':*.- ) $' ) (. >' )' ',-& '.,/,0..+,1 : # 1!.-.9 '#( 1<'0.'..'0=0+.,>+,#( 5>. >#1 5-9.#1 8:. >'#5 #8 ;+. 4&'%#8 #? !" #$%&' '' ( $' ) (*+' )' ',-& '.,/,0..+,1 )#$'.,/,. 2,1 )3,'4,+5 )(-&.-,..+0. 2 -&6.-,4+.'.5 ))$..,7./',-&+'08 ) 9 0,:.9 & '%.; )13# $'.,/,+9,1# 1!"

More information

International Accounting. 8th. week

International Accounting. 8th. week International Accounting 8th. week Recognition of provisions in accordance with IFRS According to Act on Accounting (SR) 431/2002 Col. of Laws, 26, article 5: Provisions are liabilities of uncertain timing

More information

THE ASSET CORRELATION ANALYSIS IN THE CONTEXT OF ECONOMIC CYCLE

THE ASSET CORRELATION ANALYSIS IN THE CONTEXT OF ECONOMIC CYCLE THE ASSET CORRELATION ANALYSIS IN THE CONTEXT OF ECONOMIC CYCLE Lukáš MAJER Abstract Probability of default represents an idiosyncratic element of bank risk profile and accounts for an inability of individual

More information

Milton Friedman a jeho prínos do ekonomickej vedy 1

Milton Friedman a jeho prínos do ekonomickej vedy 1 250 Ekonomický časopis, 55, 2007, č. 3, s. 250 266 Milton Friedman a jeho prínos do ekonomickej vedy 1 Vladimír GONDA* 1 Milton Friedman and his Contribution to the Economic Science Abstract The article

More information